Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca iluzjonisty?

Podstawą Twojej pracy są pokazy dla publiczności. Wydarzenia internetowe, nagrania czy montowane sztuczki są efektowne, ale przecież nie dają ani grama tych emocji, które daje prawdziwy pokaz. Nie musi być to od razu występ w największej hali w kraju (choć znani i najlepsi do tego właśnie celują). Nie musi być to też żebranie o kilka złotych na jarmarku przy użyciu trzech kostek i kubków. Zawód iluzjonisty to nie straganiany błazen. Gdzie jest złoty środek? Jako iluzjonista możesz występować przy okazji bardzo różnych imprez. Możesz współpracować z firmami, które organizują wieczory integracyjne, z samorządami i występować na festiwalach czy w domach kultury. Takie pokazy też chętnie zamówią szpitale, przedszkola, szkoły czy uczelnie wyższe. Albo pracować dla klientów indywidualnych na przyjęciach urodzinowych, imieninowych albo w sylwestra. Możliwości zarabiania jest wiele.

Iluzjonista – rodzaje sztuczek

Dobry pokaz oznacza dobre sztuczki. Zarówno te popularne, mniej znane jak i całkiem autorskie, wymyślone wyłącznie na potrzeby danego spektaklu. Co to może być? Klasyką są pojawiające i znikające przedmioty z kapelusza. Przemiana chusteczki w… gołębia. Pozorna teleportacja, lewitacja przedmiotów. Efektowne sztuczki polegają na transpozycji przedmiotów, tzn. na ich zamianie miejscami przy pozornie niemożliwych warunkach. Te, które jednak wzbudzają najwięcej emocji to pozorne przewidywanie tego, co widz pomyślał lub wybrał. Albo wyplątanie się z sideł, liny czy nawet łańcuchów.

Iluzjonista – żadna magia a praktyka

Oczywiście nic nie dzieje się bez przygotowania. Żadna z tych sztuczek nie ma magicznego charakteru. Są absolutnie logiczne, wytłumaczalne i tym samym fizycznie wykonalne. Choć nie zawsze – i tu jest ich zaleta – łatwo się domyślić, w czym tkwi haczyk. Taka jest też natura Twojej pracy. Nie bazujesz na żadnym spirytualizmie czy okultyzmie. Wszystkie sztuczki są jak najbardziej zwyczajną techniką, choć stosowaną z niezwykłą zręcznością i precyzja. I przy wielu godzinach prób i ćwiczeń.

Iluzjonista – warunki pracy

To praca, która nie ma stałych godzin jej odbywania. Często jest uzupełnieniem Twojego normalnego dziennego zawodowego życia. Gdy jednak nie i fach iluzjonisty stanowi całe źródło utrzymania, wtedy musisz temu poświęcić cały swój czas. Czas na poznawanie nowych sztuczek, wymyślanie ich, trening, często wielokrotny aż do znudzenia. Same występy odbywają się w nieprzewidzianych miejscach i musisz sporządzać listę rezerwacyjną. To wymaga mobilności i punktualności. Na sam występ musisz być wyspany, przygotowany, emanować dobrym humorem i dowcipem. Najlepsi współpracują z zespołem charakteryzatorów, scenarzystów, projektantów, oświetleniowców i dźwiękowców. Im show jest lepsze i bardziej rozbudowane, tym więcej zarobisz. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *