Press "Enter" to skip to content

Instruktor fitness to już zawód zderegulowany – Sprawdź jak zostać instruktorem fitnessu

 

Jeszcze do niedawna, by móc prowadzić zajęcia z fitnessu, musiałbyś wykazać się dyplomem wyższej uczelni o charakterze sportowym lub wychowania fizycznego. Do tego w specjalizacji instruktorskiej. Od biedy wymagano, abyś miał przynajmniej liceum i przyśpieszony kurs na instruktora. Taki był obowiązek prawny. Choć nie wszyscy jeszcze to odnotowali, od kilku lat zawód ten został całkowicie zderegulowany. Oznacza to, że podjąć pracę jako instruktor fitness może każdy, kto tylko czuje się do tego zdolny i chętny. No i przekona do siebie pracodawcę i klientów.

Instruktor fitness – Wstępne wymagania

Jedyne formalne wymagania do wykonywania tej pracy, jakie możemy wymienić, mieszczą się w zwyczajowych predyspozycjach do pracy. By ubiegać się o pracę instruktora fitness, musisz być osobą pełnoletnią.  Niekaraną, zwłaszcza za przestępstwa mające związek ze współzawodnictwem w sporcie. Do tego wykazać się kompetencjami w zakresie działalności instruktorskiej. Jak takowe zdobyć?

Instruktor fitness – kursy

Jak wspomnieliśmy, formalnych wymagań co do wykształcenia czy certyfikacji zawodowych nie ma. Niemniej większość pracodawców życzy sobie, byś okazał jakieś udokumentowanie swoich umiejętności i wiedzy zawodowej. Nie możesz mieć o to pretensji – są przedsiębiorcami, dbają o jakość swoich usług i ryzykują pieniędzmi. Na szczęście istnieje rynek kursów na instruktorów fitness. Dzięki takiemu kursowi możesz zdobyć kwalifikacje zawodowe i starać się o wymarzoną pracę. Organizowane są w praktycznie każdym większym mieście. A także w całej masie tych mniejszych miejscowości. Oferta jest szeroka, opiewa na kursy dla początkujących oraz tych, którzy już jakieś doświadczenie z fitnessem mają. Obserwując praktykę rynku pracy, radzimy, abyś najpierw zdobył uprawnienia do prowadzenia aerobiku. Opanowując podstawy klasycznego fitnessu, łatwiej znajdziesz zatrudnienie, choćby na niepełny etat.

Instruktor fitness – Jakie kursy wybrać?

Inne popularne formy kursów to te, które kształtują instruktora zumby, spinbike albo z zajęć z trampolinami. Musisz jednak pamiętać, że kursy nie są bezpłatne. Z drugiej strony ich mnogość sprawia, że istnieje konkurencja między organizatorami. A tym samym ceny kursów ulegają jakiemuś urealnieniu.  Zwykle takie kursy odbywają się weekendy. A niektóre możesz ukończyć nawet w jeden dzień. Po zakończeniu każdego z nich otrzymujesz specjalny certyfikat. Każdy pracodawca ocenia indywidualnie jego wartość. Nie zmienia to jednak faktu, że lepiej podeprzeć się takim dyplomem, niż jedynie obietnicą na słowo, jak świetnym będziesz instruktorem.

Instruktor fitness – Studia wyższe – jest sens?

Oczywiście, jeśli kochasz sport i naukę gimnastyki, zawsze możesz poszerzać swoje kwalifikacje. Wydziały wychowania fizycznego zawsze mają otwarte drzwi dla chętnych studiować kierunki sportowe. Na takich studiach nie tylko zaliczysz mnóstwo zajęć praktycznych na Sali sportowej. Poznasz też tajniki anatomii człowieka, budowy mięśni, metod suplementacji. Jeśli już się na taki zdecydujesz, warto, abyś rozważył specjalność instruktorską lub nauczycielską. Czy warto? Niektóre renomowane salony fitness lub sportowe będą wręcz wymagały podniesionych akademicko kwalifikacji. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *