Press "Enter" to skip to content

Jak pracuje sprzedawca? Jak wygląda praca sprzedawcy?

To, w jaki sposób pracujesz jako sprzedawca, zależy w dużej mierze od charakteru sklepu. Praca w spożywczym, odzieżowym, meblowym albo zoologicznym – każde z tych miejsc ma nieco inną specyfikę. Która też determinuje codzienne obowiązki sprzedawcy. Skupmy się jednak na pewnych wspólnych aspektach takiej pracy. Twoimi głównymi obowiązkami będzie obsługa i rozmowa z klientami. Musisz dostosowywać się do ich potrzeb, ale też pamiętać o interesie sklepu – niekiedy sprzedawca będzie prosił Cię, byś sugerował klientom zakup określonych towarów. Oprócz tego – o ile nie ma ochrony – pilnować stanu sklepu, dbać o porządek i czystość. Innym razem Twoim zadaniem będzie wykładanie i oznakowywanie towaru.  Musisz też pamiętać, że godzina zamknięcia sklepu niekoniecznie jest godziną, gdy kończysz pracę. Nie możesz opuścić sklepu, dopóki nie przeliczysz stanu gotówki w kasie oraz nie rozliczysz się z utargu dnia.

Sprzedawca – Praca na kasie

Prawie nie unikniesz tego, pracując w sklepie. Pracownicy sklepów raczej nastawieni są na wielozadaniowość, a kasowanie produktów kupionych przez klienta to jeden z podstawowych obowiązków. W dużych sklepach częstą praktyką jest usadawianie kasjerów początkujących lub nawet pracujących dorywczo. Bardzo istotną umiejętnością jest zdolność do koncentracji – każdy błąd może kosztować Cię sporo nerwów, a niekiedy pieniędzy. Przeważnie kasowanie towarów przebiega sprawnie – ot, przykładasz kod kresowy do czytnika i załatwione. Na niektóre towary jednak – przede wszystkim kupowana na wagę żywność – będziesz musiał opanować kody. Kierownik sklepu powinien zaopatrzyć Cię w odpowiednią ściągawkę.

Sprzedawca – Organizacja pracy

Każdy sklep ma swoją własną organizację pracy. Jest ona uzależniona od typu działalności, ilości pracowników oraz norm prawnych. Przeważnie jednak będziesz stosował się do grafiku ustalonego przez właściciela lub kierownika sklepu. Bez obaw – często możesz go negocjować. Musisz być przygotowany, że taka praca – choć powinna trwać ustawowe 40 godzin w tygodniu, odbywa się o różnych porach. Wczesnym rankiem, w ciągu dnia i do późnej nocy. Wolne za to masz w święta i niemal wszystkie niedziele w roku.

Sprzedawca – Warunki pracy w sklepie

Praca w typowym sklepie może się podobać – zwłaszcza osobom towarzyskim, komunikatywnym i pełnym energii. Jest to jednak zajęcie okupione bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Samo odbieranie towaru od dostarczyciela, dźwiganie i układanie go na półkach już jest sporym wyzwaniem. Dla mężczyzn maksymalny udźwig to 30 kg. Kobiety mogą nosić naraz tylko do 12 kg. Taka praca, zwłaszcza na kasie, wiąże się też ze sporym czasem spędzanym w jednej, niewygodnej pozycji. Siedząca lub stojąca może obciążać układ krwionośny i prowadzić do powstawania żylaków i skurczy. Oprócz tego musisz być ostrożny, gdy obchodzisz się z żywnością – niekiedy będziesz musiał stosować odzież ochronną i rękawiczki. Wszystko po to, by zachować normy sanitarnej.  Nie inaczej jest z  towarami cennymi. Podczas swojej zmiany jesteś za nie odpowiedzialny.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *