Press "Enter" to skip to content

Zatrudnienie sprzedawcy – Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako sprzedawca?

Liczba miejsc pracy, w których możesz pytać o etat sprzedawcy jest bardzo pokaźna.  Sprzedawca znajdzie pracę w praktycznie każdym miejscu, gdzie odbywa się handel detaliczny. Sklepy odzieżowe, spożywcze, sportowe, zoologiczne, hurtownie, centra handlowe, supermarkety, punkty zaopatrzeniowe, drogerie. Przykłady można mnożyć. Konsumpcja i popyt wewnętrzny w Polsce stale rośnie, wraz ze wzrostem gospodarczym. Tym samym pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na towary i oferujące je sklepy. Każdy sklep to potencjalne miejsce pracy. Pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na Twoje zdolności interpersonalne. Nie bez znaczenia jest doświadczenie oraz certyfikowane kursy.

Sprzedawca – Kierownik sklepu

W małych sklepach jest nim zazwyczaj po prostu właściciel. Niemniej w większych placówkach handlowych, nie jest w stanie zając się wszystkim. Dlatego powołuje ze swoich pracowników kierownika sklepu. Może być on jeden lub kierować tylko określonym działem. Niewykluczone, że jeśli masz doświadczenie w sprzedaży detalicznej, pracujesz w danym sklepie i dałeś się poznać jako solidny, lojalny pracownik, możesz właśnie tak awansować. Kierownik sklepu jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie sklepu. Opracuje grafik pracy, przydziela sprzedawców do poszczególnych czynności. Do jego obowiązków należy też kontrola poczynań współpracowników. A niekiedy też przeprowadzanie rekrutacji. Przeważnie zostają nim starsi pracownicy, bardziej doświadczeni i obdarzeni zdolnościami przywódczymi.

Sprzedawca – Własny sklep

Kwintesencją jednak bycia sprzedawcą jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. To jednak bardzo ambitne i odpowiedzialne przedsięwzięcie. Musisz zdać sobie sprawę ze swoich mocnych stron oraz potrzeb lokalnego rynku. Od tego zależy, jaki typ towaru chcesz dostarczać do swojego sklepu. Musisz pamiętać, że nie każdym możesz handlować bez ograniczeń. Niektóre, takie jak broń, leki, pewne rodzaje sprzętu wymagają licencji i zezwoleń. Potrzeby jest też pewien kapitał początkowy – zdobyć go możesz poprzez kredyty lub dotacje z urzędu pracy. Albo innych podmiotów wspierających przedsiębiorczość. Musisz posiadać lub wynajmować odpowiedni lokal. Taki, który nie tylko jest atrakcyjnie położony, ale spełnia normy sanitarne i przeciwpożarowe. Nie zrażaj się, jeśli przez pierwsze miesiące będzie ciężko – początki bywają wymagające, ale wysiłki i dobry pomysł na biznes owocują.

Sprzedawca – Sieci franczyzowe

To interesująca propozycja dla początkujących sklepikarzy. Takie sieci oferują korzystne warunki – wesprą Cię materialnie i pomogą przebrnąć przez biurokratyczne pułapki. Przekażą Ci swoje handlowe know how, zaproszą na kursy marketingu i zarządzania przedsiębiorstwem. W zamian oczekują, że będziesz handlował ich towarami, pod ich logiem. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *