Press "Enter" to skip to content

Jak zostać sprzedawcą? Zobacz jak pracuje się w handlu jako sprzedawca

 

Sprzedawcy w sklepie są bardzo potrzebną funkcją w gospodarce. Nie tylko obsługują bieżące potrzeby konsumpcyjne klientów, ale też i swoimi umiejętnościami napędzają konkurencję. Ta sprawia, że konsument ostatecznie otrzymuje lepsze warunki. Jak takim sprzedawcą zostać?

Sprzedawca – Predyspozycje zawodowe

Chcąc sprzedawać w sklepie, musisz wykazywać się pewnymi cechami osobowości. A także zdolnościami, które są bardzo pomocne w tym zawodzie. Przede wszystkim musisz być osobą komunikatywną, przyjazną i dobrze się prezentującą. W dużej mierze to praca z ludźmi i to bardzo różnymi. Klient, nawet ten mniej przyjemny, nie może poczuć się przez Ciebie źle obsłużony. Musisz wykazywać się zainteresowaniem tym, co ma do powiedzenia oraz udzielać pomocy, np. przy poszukiwaniu konkretnych produktów. Dobre podejście to jedno, ale przyda się też sporo asertywności. Dobry sprzedawca to też dobry pracownik – punktualny, sumienny, obowiązkowy i dyspozycyjny. Taka to już praca, że wymaga tych cech. Mimo że do dyspozycji zazwyczaj masz bazę danych w komputerze i kasę fiskalną, przyda się  Ci dobra pamięć. Oraz umiejętność szybkiego analitycznego myślenia. Łatwość liczenia w pamięci, orientacja na terenie sklepu i lokalizacja poszczególnych produktów bardzo ułatwiają codzienną pracę. To też wymagająca fizycznie praca. Dlatego przyda Ci się niezła kondycja fizyczna – czeka Cię przenoszenie towarów, praca w pozycji stojącej, sporo ruchu.

Sprzedawca – Wykształcenie zawodowe

Teoretycznie do pracy jako sprzedawca wystarcza samo wykształcenie podstawowe. Zwłaszcza jeśli podejmujesz zatrudnienie w typowym osiedlowym sklepie, gdzie nie handluje się bardzo specyficznym gatunkiem towarów. Wielu pracodawców jednak dba o poziom merytoryczny swoich pracowników. Dobrze jest, jeśli pewne umiejętności potrafisz podeprzeć wykształceniem zawodowym. Takim wyborem jest średnia szkoła branżowa o zawodzie sprzedawca właśnie. Nauka trwa 3 lata i obejmuje zagadnienia związane z obsługą klientów, zasad bhp w sklepie, odpowiednim obchodzeniem się z żywnością, roślinnością i towarami cennymi. Czekają Cię przedmioty o przedsiębiorczości, podstawach marketingu i dobrej praktyce produkcyjnej. Taka szkoła w założeniu ma wypuścić przyszłych sprzedawców na kasie, ale i potencjalnych przedsiębiorców. Przez część tygodnia zresztą będziesz pracował w prawdziwym sklepie, zdobywając doświadczenie. Za taką pracę otrzymujesz drobne wynagrodzenie. Szkoła branżowa kończy się egzaminem zawodowym, którego pomyślne zaliczenie przyznaje Ci tytuł zawodowy sprzedawcy.

Sprzedawca – Obsługa kasy fiskalnej

Umiejętność obsługi kasy fiskalnej to w zasadzie ABC współczesnego handlu. Kurs możesz przejść podczas nauki w szkole zawodowej. Ale nie tylko. Urzędy pracy, hufce pracy, fundacje oraz same sklepy organizują takie kursy. Trwają one zazwyczaj kilka tygodni i skupiają się na praktycznym zastosowaniu kas fiskalnych. Ukończenie kursu daje Ci specjalny certyfikat, który z pewnością zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie w sklepie. Niekiedy większy supermarket organizując nabór na pracowników, decyduje się na przeszkolenie przyszłych pracowników z technologii sprzedaży oraz obsługi kasy fiskalnej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *