Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca bibliotekarza? Sprawdź czy masz predyspozycje zawodowe w zawodzie bibliotekarz

Przede wszystkim praca jako bibliotekarz to praca dla osób, które zwyczajnie czują klimat i charakter biblioteki. To miejsce, w którym wychowywały się czytelnicze pokolenia, przepełnione historią, literaturą, nauką i wyobraźnią. Dlatego, oprócz wykształcenia, Twoja podstawowa kompetencja to zwyczajnie zainteresowanie kulturą, sztuką i literaturą. Oraz chęć propagowania czytelnictwa. To praca, która wymaga też od Ciebie kilku umiejętności praktycznych. Musisz mieć dobrą pamięć i orientację przestrzenną. Mimo że w dzisiejszych czasach bardzo pomaga elektronika, nadal bibliotekarz musi potrafić szybko odnaleźć pozycję. Do tego przyda Ci się cierpliwość, skrupulatność i dokładność w katalogowaniu książek. To także praca z ludźmi – będziesz musiał obsługiwać klientów, potrafić doradzić i odnaleźć pozycję. Taka praca to tez kultura osobista, komunikatywność i inne zdolności interpersonalne.

Bibliotekarz – Wypożyczanie książek

To główne zajęcie bibliotekarza. Choć oczywiście nie sprowadza się jedynie do podania książki klientowi i zapisania go w zeszycie. To cały proces. Klient musi być zarejestrowany w systemie komputerowym – zwłaszcza, jeśli nie wyrobił sobie do tej pory karty bibliotecznej. Następnie Twoim zadaniem będzie odnalezienie pozycji i wydanie go klientowi. Ważnym jest, aby go poinformować o terminie, na który ma oddać książkę oraz o konsekwencjach finansowych. Musisz spisać dane kontaktowe klienta, a przy tym dbać o ochronę danych osobowych. Z tym wiąże się Twoje inne zadanie. Monity o oddanie książki najczęściej wykonuje teraz automat, ale jeśli pozycja nie wraca do biblioteki, musisz dyscyplinować klientów i jeśli to konieczne nakładać kary. Na Twojej głowie leży też dbałość o bezpieczeństwo książek. Musisz obserwować, zwłaszcza grupy szkolne, czy książki nie są niszczone albo… kradzione. Niekiedy praca z klientami także poszerzona jest o usługi ksero albo skanowania dokumentów.

Bibliotekarz – Inne obowiązki zawodowe

Poza pracą z klientami czekać będzie Cię znacznie więcej zajęć. Ich wymiar zleży oczywiście od charakteru biblioteki, w której pracujesz. Bibliotekarze nawiązują współpracę z wydawnictwami i hurtowniami. Tak, aby był stały dopływ nowych pozycji. To szczególnie istotne w bibliotekach naukowych, z których korzystają przyszłe elity intelektualne. Każda nowa pozycja musi być opisana i skatalogowana zgodnie ze sztuką zawodową. Oprócz tego powinieneś te książki częściowo czytać i znać ich recenzje. W ten sposób orientujesz się w nowościach na rynku i potrafisz ocenić, co może być interesujące dla klientów.

Bibliotekarz – Działalność kulturalna

Biblioteki są ważnym elementem w prowadzeniu polityki historycznej i kulturalnej. Dzieje się tak szczególnie w samorządowych placówkach. Często organizowane są akcje promowania czytelnictwa, konferencje naukowe na temat lokalnej kultury, spotkania z autorami książek. W organizowaniu tego wszystkiego aktywnie biorą też udział pracownicy bibliotek.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *