Press "Enter" to skip to content

Jak zostać bibliotekarzem? Pracuj jako bibliotekarz

Wedle ustawodawstwa opartego na rozwiązaniach unijnych, bibliotekarzem może być tylko osoba, która zdobyła zawodowe wykształcenie. Najlepiej, jeśli jesteś absolwentem odpowiednich studiów wyższych. Praktyka pokazuje jednak, że wciąż sporo pracowników bibliotek mają inne wykształcenie lub samo średnie. Dyrektywa unijna nie nakazywała oczywiście zwalniania pracowników, którzy już są zatrudnieni. To byłaby wielka strata pozbywać się rzesz oddanych, doświadczonych pracowników, którzy swoją pracę traktują jak pasję. Biblioteki to też siedliska tradycji, których częścią są znane od lat twarze bibliotekarzy. Te prawne wymogi mają zatem zastosowanie wyłącznie do osób, które zaczynają pracę w zawodzie jako bibliotekarz.

Bibliotekarz – Wykształcenie zawodowe

Takie studia kierunkowe to bibliotekoznawstwo, informacja naukowa albo specjalizacje i kierunki pokrewne. Bibliotekoznawstwo to humanistyczna dziedzina wiedzy, którą spotkać możesz na wielu polskich uczelniach wyższych. Nauka trwa pięć lat i ma na celu pogłębić Twoje zainteresowanie literaturą i organizacją pracy w nowoczesnej bibliotece. Będziesz miał do zaliczenia zajęcia z zarządzania biblioteką, wyszukiwania informacji oraz tworzenia baz danych – dziś wszystkie informacje o inwentarzu biblioteki znajdują się w wygodnych i szybkich systemach komputerowych. Oprócz tego ćwiczyć będziesz katalogowanie książek, metody ich konserwacji i przechowywania tak, aby służyły pokoleniom. Będziesz miał też w drobnym zakresie zajęcia z psychologii oraz podstaw przedsiębiorczości. Nie bez znaczenia jest rozmowa z odwiedzającymi czytelnikami, umiejętność doradzania konkretnej literatury. Oraz profesjonalna obsługa jak w każdej firmie usługowej i wypożyczalni.

Bibliotekarz – Struktura studiów

Studia bibliotekoznawcze rzadko kiedy występują jako jednolite. Najczęściej dzielą się na licencjat, który trwa trzy lata oraz pozostałe dwa lata wyrabiania tytułu magistra. Na obu tych szczeblach czekać będzie Cię napisanie i obrona pracy dyplomowej. Nie przekreśla Twoich szans także zrobienie studiów podyplomowych z tego typu zagadnień. Te z kolei trwają 3 – 4 semestry.

 Bibliotekarz dyplomowany

Aby podnieść swoje kwalifikacje i prestiż zawodowy, możesz wyrobić sobie uprawnienia bibliotekarza dyplomowanego. To wymaga nie tylko ukończenia studiów wyższych. Ale też zdania specjalnego egzaminu państwowego, który odbywa się dwa razy w ciągu roku. Wesprzeć swoim wnioskiem musi Cię instytucja, w której pracujesz. Do niego dołączony musi być Twój życiorys, opinia pracodawcy, dyplomy zaświadczające o wykształceniu, kopie Twoich prac dyplomowych oraz Twój wniosek z wyborem specjalizacji. Egzamin potwierdza Twoją wiedzę z zakresu bibliotekoznawstwa. Tym samym daje Ci wyższe uprawnienia zawodowe, a od 2005 roku także możliwość pracy jako wykładowca akademicki.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *