Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca detektywa? Dowiedz się czym zajmuje się w pracy detektyw

Jakimi sprawami będziesz się zajmował jako detektyw? Twoje usługi detektywistyczne wykorzystywane będą przez klientów do rozwiązywania najczęściej dość życiowych spraw. Informacje, które zbierzesz będą pomocne w sprawach rozwodowych, spadkowych albo majątkowych. Klienci przed podpisaniem ważnej umowy mają w zwyczaju lustrację potencjalnego kontrahenta. Zlecą Ci zatem, abyś – w granicach prawa – sprawdził kim tak naprawdę jest, czy nie szykuje przekrętu itp. Do tego potrzebne będzie ustalenie prawdziwych zdolności płatniczych albo weryfikacja wiarygodności firm. Wynajmować będą Cię osoby, dla których ustalenia organów nie są wystarczające. A zatem czeka Cię wykrywanie przestępców, sprawców kradzieży, włamań. A także usiłowanie udowodnienia nieuczciwości w kwestiach tajemnicy handlowej, konkurencji, wykorzystywania znaków handlowych.

Detektyw – Poszukiwania zaginionych osób

Oprócz tego częstymi zleceniami są poszukiwania zaginionych osób, członków rodziny, którzy się ukrywają. Albo poszukiwanie skradzionego mienia. To tylko najczęściej pojawiające się typy spraw. Każdy klient to osobna historia. Niezależnie od typu sprawy, Twoim głównym zadaniem jest pozyskiwanie i przetwarzanie informacji. Zwłaszcza tych, którymi zainteresowany jest klient lub tych, których posiadanie jest niezbędne do rozwiązania sprawy.

Detektyw – Uprawnienia zawodowe

By móc skutecznie pracować, potrzebujesz instrumentów, które nieco wykraczają poza możliwości dowolnego Kowalskiego. Właśnie po to wyrabiasz sobie specjalną licencję, by móc z nich korzystać. Co zatem możesz robić, by uzyskiwać informacje w sposób legalny? Przede wszystkim możesz przetwarzać informacje na temat osób trzecich, nawet jeśli oni o tym nie wiedzą. Dane możesz gromadzić i swobodnie analizować. Oczywiście nie możesz tymi danymi publicznie się dzielić i mają Ci one służyć wyłącznie do pracy. Nie możesz też wkraczać na pole działań Policji, prokuratury i służb specjalnych.

Detektyw – Zbieranie danych

Wszystkie informacje, które zdobywasz muszą być pozyskane w granicach prawa. Nielegalne ich zdobycie może podważać ich wartość dowodową przez sąd. Co ciekawe, nie musisz czekać 48 godzin, jak Policja, by móc zacząć szukać zaginionej osoby. Nie jesteś też obarczony sporządzaniem raportów i szczegółowej, biurokratycznej dokumentacji. Taka zabierałaby Ci czas, który w niektórych sprawach jest kluczowy. Jako detektyw w mniejszym stopniu rzucasz się w oczy niż umundurowany policjant. Łatwiej też pozyskasz zaufanie potencjalnych informatorów.

Detektyw – Czego nie możesz robić?

Istnieją jednak metody operacyjne, z których korzystać mogą wyłącznie organy państwowe. Inwigilacja, taka jak zakładanie kamer, podsłuchów lub urządzeń śledzących GPS może odbywać się wyłącznie za wiedzą osoby obserwowanej. Broń używać możesz jedynie na własne potrzeby, w granicach obrony koniecznej.  Nie możesz dokonywać aresztowań i zakładać kajdanek. Licencja nie uprawnia Cię też do legitymowania osób oraz ich przeszukiwania. Wszystkie informacje, które zebrałeś na potrzeby operacyjne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wyciekiem. Po zakończeniu śledztwa muszą zostać zniszczone. Nie możesz ich wykorzystywać do celów prywatnych, stosowania szantażu albo próby przekupstwa. Nie są też dla Ciebie dostępne policyjne bazy danych – na przykład numerów rejestracyjnych.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *