Press "Enter" to skip to content

Predyspozycje zawodowe na stanowisku detektyw – Etat jako detektyw czy firma detektywistyczna? 

Detektyw to zawód, który bodaj bardziej niż inne wymaga specjalnych predyspozycji zawodowych. Przede wszystkim istotne są Twoje własne cechy osobowości – operatywność, łatwość nawiązywania kontaktów i pozyskiwania informacji. Istotna jest znajomość prawa i procedur, a to pozwoli na dostosowywania się do rozmówcy. Istotne są spostrzegawczość, umiejętność łączenia faktów oraz cierpliwości do wnikliwej obserwacji. Musisz też być osobą dyspozycyjna. To nie jest zajęcie biurowe w wydzielonych godzinach. Pracować przyjdzie Ci niekiedy w godzinach nocnych lub w święta, jeżeli tego wymagać będzie dobro sprawy. Taka praca to też źródło stresu. Musisz potrafić sobie z nim radzić, podobnie jak z presją czasu i wyników. Przyda Ci się zimna krew, opanowanie i zdolność szybkiego podejmowania decyzji.

Detektyw – Pierwsze inwestycje

Otworzenie własnej agencji lub biura wymaga lokalu. Nie ma takiego obowiązku prawnego, lecz znacznie doda Ci prestiżu miejsce, w którym podejmujesz klientów. Dane i materiały, które gromadzisz również wymagają specjalnego miejsca, w którym będą zabezpieczone. Koszt wynajmuj oraz zakup niezbędnego sprzętu biurowego to wstępny koszt. Może on wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz formalności – posiadanie licencji, wpis o działalności gospodarczej – potrzebujesz też załatwienia kilku innych rzeczy. Potrzebujesz ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej – ta praca przynosi nieprzewidziane sytuacje. Do tego Krajowy Rejestr Sądowy musi zaświadczyć, że nie widniejesz na liście dłużników. O Twoim biurze musi wiedzieć też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Musisz zadbać o stosowny wpis w jego rejestrze. Musisz pamiętać, że po każdej sprawie masz obowiązek sporządzić sprawozdanie.

Detektyw – Agencja a detektyw prywatny

W trakcie działań operacyjnych zarówno prywatni, samodzielni detektywi jak i agencje detektywistyczne działają podobnie. Zależy im na dyskrecji, wtapianiu się w tłum i skuteczności. Istnieje jednak zasadnicza różnica między tymi podmiotami. O ile prywatny detektyw może niekiedy działać niekonwencjonalnie, a jednocześnie nie być ekspertem, agencje zatrudniają wyłącznie osoby licencjonowane. Sprawdzane są ich umiejętności i kwalifikacje w dziedzinach pokrewnych – informatyka, prawo, ekonomia, psychologia. Agencje bardzo chętnie zatrudnią Cię, jeśli masz przeszłość w Policji, Agencji Wywiadu lub innych służbach. Choć pomiędzy prywatnymi detektywami i agencjami detektywistycznymi istnieje zwyczajna rynkowa konkurencja, niekiedy ze sobą współpracują.

Detektyw – Obowiązkowe badania okresowe

Pracując jako licencjonowany detektyw – zarówno prywatny jak i zatrudniony przez agencję – musisz poddawać się obowiązkowym badaniom. Przynajmniej co trzy lata sprawdzony przez specjalistów musi być Twój stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *