Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca doradcy laktacyjnego?

Praca doradcy laktacyjnego polega na fachowym udzielaniu poradnictwa na temat laktacji kobietom, które dopiero zostały lub przymierzają się zostać matkami. Zajmujesz się kobietami karmiącymi, które mają problem z poprawnym karmieniem, ich dzieci mają trudności z przyjmowaniem pokarmu, mają miejsce dolegliwości bólowe, psychiczne czy praktyczne. Często świeżo upieczeni rodzice z takimi sprawami zgłaszają się do lekarzy czy położnych środowiskowych. Jednak kompetencje certyfikowanego doradcy laktacyjnego pozwalają Ci działać bardzo kompleksowo, profesjonalnie oraz prowadzić zajęcia terapeutyczne. W zawodzie większość stanowią kobiety. Jak wygląda taka praca?

Doradca laktacyjny – jakimi problemami się zajmujesz?

Z jakimi problemami zwracają się do Ciebie pacjentki? Wiele z nich jest dość typowych – maluch ma problem z prawidłem ssaniem, mama niepoprawnie przytula lub trzyma dziecko, dziecko jest niejadkiem albo dopomina się zbyt często pokarmu. Nawet do tego stopnia, że przy ssaniu powoduje obrzęki, pojawiają się obtarcia czy rany. Zajmujesz się też oceną jakości pokarmu, intwerweniujesz gdy dziecko zaczyna przez niego chorować – nie wypróżnia się prawidłowo, ma żółtaczkę albo problemy adaptacyjne. Bywa, że pacjentka adoptuje bardzo małe dziecko i usiłuje je karmić własnym mlekiem. Oprócz tego udzielasz porad dotyczących profilaktyki, prawidłowej laktacji, częstotliwości i tego co robić, gdy pokarmu jest za mało lub zbyt wiele. Musisz też wiedzieć, czy matka przyjmuje jakieś leki albo jest uzależniona od szkodliwych używek. Czasami wystarczy jedna lub kilka wizyt, innym razem cały proces terapeutyczny. Jeśli jesteś lekarzem, możesz też przepisywać leki. Dobrze nawiązać współpracę jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie. Pozwoli to uniknąć niektórych problemów oraz przygotować się na te, które mogą nastąpić.

Doradca laktacyjny – współpraca ze specjalistami

Bywają sytuacje, które przekraczają typowe problemy z laktacją czy psychicznym przełamaniem. To moment, w którym Twoje kompetencje mogą nie być wystarczające. Dlatego prowadząc terapię, będziesz konsultował się z kolegami po fachu – tj. pediatra, rehabilitant, neurolog, ginekolog czy nawet chirurg czy specjalista od USG. Albo do takowych kierował.

Doradca laktacyjny – warunki pracy

Praca doradcy laktacyjnego to uzupełnienie Twoich bazowych obowiązków lekarza, pielęgniarza czy położnego. Pracujesz w gabinecie, który mieścić się może w gmachu szpitala, przychodni albo działać zupełnie samodzielnie. Wizyty trwają około 40 – 120 minut, w zależności od potrzeb. Do czynienia masz z bardzo różnymi przypadkami, osobowościami, rodzajami temperamentu. Musisz pamiętać, że ciąża, poród i okres laktacyjny są dla kobiety specyficzne. Wymagana jest wtedy szczególna delikatność, wrażliwość i fachowe podejście także od strony psychologicznej. Pracujesz wedle ustalonego grafiku, choć pojawiają się nagłe wezwania czy wizyty domowe – nie da rady, trzeba się zebrać i pojechać do pacjentki. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *