Press "Enter" to skip to content

Jak zostać doradcą laktacyjnym?

Poważnie w tym zawodzie traktowani są tylko tacy specjaliści, którzy zostali wpisani na listę Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych. To ogólnodostępna baza fachowców, w której pacjentki znaleźć mogą najbliższą terytorialnie kompetentną osobę w problemach z karmieniem. By jednak uzyskać wpis na taką listę (i tym samym móc na tym po prostu zarabiać), musisz spełnić kilka wymogów.

Doradca laktacyjny – wymagania zawodowe

Wymagania mają charakter formalny oraz sugerowany. Te pierwsze to:

  • ukończone 24 lata,
  • posiadanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej lub innego medycznego,
  • praktyka zawodowa wynosząca minimum 3 lata,
  • udokumentowana wiedza na poziomie II ogólnym wedle międzynarodowej instytucji Wellstart International na temat laktacji,
  • udokumentowane 100 godzin pracy z karmiącymi matkami i ich dziećmi.

Oprócz tego wskazane są predyspozycje osobowościowe, takie jak komunikatywność, odporność na stres, cierpliwość i pozytywne nastawienie do pracy z karmiącymi matkami. Oczekuje się, że będziesz chciał się rozwijać, poznawać nowe metody terapeutyczne i specyfiki laktacyjne.

Doradca laktacyjny – kurs na CDL

Spełnienie podstawowych wymogów to dopiero początek. Czeka Cię jeszcze kurs, organizowany w ramach struktur Centrum Nauki o Laktacji. To cykl zajęć traktujący kompleksowo o zaburzeniach karmienia piersią, kryzysach macierzyńskich oraz skutecznych sposobach prowadzenia terapii. Całość kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Uzyskujesz prestiżowych, uznawany także za granicą, certyfikat. Oraz wspomniany wpis na listę Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych (CDL).

Doradca laktacyjny – konflikt interesów

W tej pracy nie może dochodzić do działalności konkurencyjnej, powodującej konflikt interesów. Co to oznacza? Nie możesz pracować dla koncernów w charakterze twórcy, propagatora bądź wprowadzającego na rynek preparaty mlekozastępcze. Kiedy zachodzi potrzeba terapeutyczna, możesz takie rozwiązanie matce zasugerować. Nie jest jednak wskazane, abyś miał interes w sukcesie sprzedażowym preparatu i przyczyniał się do niego swoim autorytetem wynikającym z CDL.

Doradca laktacyjny – gdzie do pracy?

Gdzie możesz szukać pracy jako CDL? To źle postawione pytanie – gdyż już musisz posiadać zatrudnienie i doświadczenie w zawodzie medycznym – lekarza, położnego czy pielęgniarza. W ten sposób pracować możesz głównie w szpitalach, przychodniach i ośrodkach zajmujących się położnictwem. Możesz też prowadzić – zarówno w ramach struktur szpitala lub samodzielnie – poradnię laktacyjną i obsługiwać prywatnie swoje pacjentki. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *