Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca hipoterapeuty?

Najczęściej terapię przeprowadzać będziesz wiosną lub latem – wynika to ze sprzyjających zajęciom na zewnątrz warunków atmosferycznych. Chodzi też o to, by Twoi mali – zazwyczaj – pacjenci mieli wystarczająco ciepło i przyjemnie. To ważny warunek, aby mogli się otworzyć. Pracować będziesz w parze z drugim hipoterapeutą lub instruktorem. Wynika to z tego, że podział obowiązków polega na tym, że jedna osoba prowadzi konia i dba o bezpieczeństwo fizyczne pacjenta. Druga zajmuje się samą terapią. Każda sesja optymalnie powinna trwać około pół godziny.

Hipoterapeuta – przykładowa sesja

Zajęcia prowadzone są w formie zabawy. Pacjent ma bezpośredni fizyczny kontakt z koniem. Czuje jego bliskość, ciepłotę ciała a koń siłą rzeczy wymaga od pacjenta nieco wysiłku psychoruchowego. W ten sposób nawiązuje się więź, która pozwala pacjentowi się zrelaksować, poczuć bezpieczenie i pozyskiwać nowe umiejętności interpersonalne i ruchowe. Wszystko to możliwe za pomocą specjalnie opracowanych technik rehabilitacyjnych, zabaw oraz użycia pasu do hipoterapii. Pacjent jest bezpieczny fizycznie, a jednocześnie ma wrażenie swobody, wolności i samodzielnego wpływu na rozwój wydarzeń. Dzieci angażowane są do pomocy przy opiece nad zwierzętami – ich czesaniu oraz myciu. To pogłębia więź ze zwierzęciem, która ma być zaczynem nawiązywania więzi z ludźmi, gdy jest to utrudnione schorzeniem. Może się zdarzyć, że mały pacjent nie poradzi sobie samodzielnie na koniu. Wtedy usiądziesz tam razem z nim. Musisz stale stanowić oparcie i asekurację dla pacjenta.

Hipoterapeuta – z jakimi pacjentami będziesz pracował?

To przede wszystkim terapia i forma rehabilitacji wymyślona dla osób z dolegliwościami neurologicznymi oraz zaburzeniami umysłowymi. Przeznaczona jest dla dzieci z zespołem Downa, dotkniętych autyzmem lub porażeniem mózgowym. Z hipoterapii wskazane jest też, aby korzystały osoby z zaburzonym wzorcem chodzenia, ze skoliozą lub u których dokonano amputacji kończyn. Nie jest za to wskazane by z hipoterapii korzystały osoby uczulone na końską sierść, mające chore stawy biodrowe, kości udowe lub o niestabilnych kręgach szyjnych. Czynnikiem utrudniającym jest też wyraźna nadwaga i otyłość.

Hipoterapeuta – przygotowanie warsztatowe

Co oprócz wiedzy i umiejętności potrzebujesz w pracy hipoterapeuty? Musisz dobrze dobrać strój – wskazane są długie, choć luźne i nieograniczające ruchów spodnie oraz buty, które sięgają za kostkę. Nie musisz wtedy obawiać się o obtarcia. Zasady BHP bezwzględnie wspominają też o kasku. Istotne jest też to, z jakim koniem prowadzić będziesz zajęcia rehabilitacyjne. Musi być to koń posłuszny, dobrze wyszkolony, niepłoszący się i łagodny. Nie powinien też być przesadnie wielki, poruszający się prawidłowo i harmonijnie. W Polsce najczęściej pracuje się z końmi huculskimi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *