Press "Enter" to skip to content

Jak zostać hipoterapeutą?

Hipoterapia jest metodą rehabilitacyjną przy użyciu koni. Ma ona na celu uwolnienie osób niepełnosprawnych od lęku oraz wspomaganie koordynacji psychoruchowej. Może być stosowana w każdym wieku, choć najczęściej korzystając z niej dzieci i młodzież. Kontakt z uczynnym, dobrze wyszkolonym zwierzęciem ma na pacjentów kojący wpływ, pozwala pokonywać fobie i uczyć się niekiedy zwyczajnego kontaktu ze światem. Hipoterapię stosuje się wobec osób cierpiących na autyzm, zespół Downa oraz wszelakie uszkodzenia mózgu – porażenia lub amputacje kończyn. By jednak ją przeprowadzać, potrzebni są fachowcy. Jak zostać hipoterapeutą?

Hipoterapeuta – musisz być instruktorem

By pracować z pacjentami i końmi, musisz potrafić dosiadać tych zwierząt oraz nimi dyrygować. A zatem potrzebne Ci są umiejętności i uprawnienia instruktora jazdy konno. Hipoterapia to zresztą często jedna z równoległych profesji, którymi zajmują się instruktorzy. Przed rozpoczęciem właściwych szkoleń na hipoterapeutę, musisz zdać egzamin jeździecki oraz spełniać wszystkie wymagania na instruktora jazdy konno.

Hipoterapeuta – kurs na hipoterapeutę

Kurs na Instruktora Hipoterapii organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne. Możesz też je znaleźć w ofertach firm szkoleniowych albo klubów sportowych, które szkolą instruktorów nauki jazdy konno. Bywa, że uprawnienia hipoterapeutyczne możesz też zdobyć na studiach – turystyka i rekreacja albo animaloterapia. Zajęcia prowadzone są w kilku modułach, a każdy z nich obejmuje około 90 godzin. Poruszane będą zagadnienia medyczne, psychologiczne, pedagogiczne, z teorii rehabilitacji, hipoterapii oraz hipologii. Poszczególne moduły rozbite też są na sesje dziesięciodniowe. Każdy moduł kończy się egzaminem, musisz zaliczyć je wszystkie. Następnie czeka Cię etap praktyczny – odbycie praktyk w prawdziwych ośrodkach terapeutycznych lub szkoleniowych. To z kolei prowadzi Cię do ostatecznego egzaminu, przeprowadzanego w formie ustnej. Jednym z głównych wyzwań, które postawią przed Tobą egzaminatorzy będzie opracowanie programu rehabilitacyjnego pod zadany przypadek medyczny.

Hipoterapeuta – licencja zawodowa

Całość kończy się przyznaniem Ci licencji, która jednak jest terminowa – jedynie na pięć lat. Po tym czasie możesz ją przedłużać, jednak w ciągu tych pięciu lat, przynajmniej dwa z nich musisz spędzić na pracy zawodowej oraz uczestniczyć w warsztatach i konferencjach Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *