Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca hydrologa?

Głównym Twoim zadaniem jako hydrologa jest wykonywanie obserwacji i pomiarów. Następnie, na podstawie pozyskanych odczytów przeprowadzanie analiz i prezentacja wyników. Służyć to ma ocenie zasobów wodnych na określonym terenie i czasie pod kątem jakościowym, ilościowym i użytkowym.

Hydrolog – pomiar zbiorników wodnych

Klasyką w tym zawodzie jest wykonywanie pomiarów rzek, jezior czy zbiorników utworzonych sztucznie. Będziesz mierzył zarówno ich przekrój poprzeczny, jak i ich profil podłużny – innymi słowy szerokość i głębokość akwenu. Będziesz to robił przykładowo stojąc na kładce czy moście, z pontonu czy łódki albo bezpośrednio przebywając w płytkiej wodzie. Do pracy przyda Ci się taśma pomiarowa, lina stalowa z oznaczeniami albo sięgniesz po bardziej geodezyjne metody. Na przykład teodolit – narzędzie, które mierzy kąty poziome i pionowe w terenie albo sonda rzeczna, która za pomocą linki i ciężarku jest w stanie określić dokładną głębokość wody.

Hydrolog – pomiar stanu wód

Kolejny rodzaj aktywności, który trwale związany jest z zawodem hydrologa to oczywiście pomiar stanu wód. W tym wypadku pomiary przeprowadzać będziesz w jednym punkcie, tzw. posterunku wodowskazowym, w celu osiągania obiektywnych i porównywalnych wyników. Znajduje się tam specjalna łata wodowskazowa, wykonana z zabezpieczonego przed działaniem wody drewna, na nim zaś dokładna podziałka i limnigraf – urządzenie stale działające i rejestrujące poziom wód. Co ciekawe, Twoim zadaniem może być nie tylko samo dokonywanie odczytów, co nawiasem nie sprowadza się tylko do prostego odczytania cyferek. Ale też projektowanie takich posterunków wodowskazowych, ustalanie miejsca ich położenia czy aktywne uczestnictwo w jego budowie. Może być też przydzielone Ci stanowisko nadzorcy takiego posterunku. Pracodawca zleca Ci przeprowadzenie rekrutacji pośród okolicznych mieszkańców, by pozyskać pracowników do bieżącej obsługi posterunku.

Hydrolog – pozostałe obowiązki

Tego, co możesz robić jako zawodowy hydrolog jest więcej – pomiary prędkości wody i natężenia jej przepływu, pobieranie osadów z dna jezior, badanie dna akwenów pod kątem poszukiwania wraków czy zagubionych rzeczy, obserwowanie stanu zlodowaceń w górach, pokrywy lodowej na akwenach wodnych i rzekach. A także czynności techniczno – kontrolne. Nadzór nad stanem urządzeń pomiarowych i badawczych, naprawa tych urządzeń, wykonywanie map, wydawanie operatów, ekspertyz czy decyzji administracyjnych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *