Press "Enter" to skip to content

Jak zostać hydrologiem?

Predyspozycje do wykonywania tej pracy są dość rozległe i obejmują cechy fizyczne, psychiczne i zdrowotne. To zdecydowanie praca dla pasjonatów, osób, które mają świetną pamięć do szczegółów, umiejętność szybkiego wyciągania wniosków na podstawie odczytów i przesłanek oraz logicznego łączenia wszystkiego w całość. Istotne są uzdolnienia techniczne i matematyczne do wykonywania obliczeń i obsługi specjalistycznego sprzętu. Ważna przy tym jest dokładność, sumienność, precyzja i zdolność do koncentracji. Niejednokrotnie hydrolog pracuje w niesprzyjających warunkach, w pobliżu wody, w chłodzie i zmiennych warunkach atmosferycznych. Stąd wskazane jest, abyś cieszył się dobrym zdrowiem, nie miał alergii za to miał sprawny wzrok, słuch, węch, układ odpornościowy, krążenia i kostny.

Hydrolog – wykształcenie zawodowe

Absolutnym minimum do pracy w tym zawodzie jest ukończenie odpowiedniej szkoły średniej – technikum hydrologiczne. Nauka w technikum trwa pięć lat i obok przedmiotów ogólnokształcących, czeka Cię szereg przedmiotów zawodowych i specjalistycznych. Podobnie jak do zaliczenia będziesz miał praktyki zawodowe i cykliczne egzaminy. Całość kończy się maturą oraz egzaminem zawodowym, który daje Ci tytuł i możliwość podjęcia zatrudnienia. Możesz też kontynuować swoją edukację poprzez studia wyższe na kierunkach hydrologicznych, związanych z geodezją, geologią czy ochroną środowiska. Część kompetencji uzyskać możesz nawet bez studiów, u samego pracodawcy. Organizują oni zawodowe szkolenia dla absolwentów technikum. Wskazane jest też, abyś posiadał prawo jazdy – to praca wymagająca mobilności oraz kartę pływacką.

Hydrolog – specjalizacje zawodowe

W zawodzie hydrologa również do wyboru masz rozmaite specjalizacje. Ich wybór determinuje w dużym stopniu sposób, w jaki będziesz wykonywać swoją pracę. Mają one charakter bardziej badawczy, projektowy albo teoretyczny. Najczęściej spotkasz możesz hydrologów specjalizujących się w potamologii (badanie powierzchni wody w rzekach czy potokach) oraz limnologii (badanie powierzchni jezior i innych stojących wód gruntowych. Dość często wybierana jest też oceanologia, w której hydrolog zajmuje się morzem i oceanem, ekohydrologia, która zajmuje się badaniem zależności między procesem hydrologicznym a funkcjonowaniem organizmów żywych oraz hydrometeorologia zajmująca się opadami atmosferycznymi. Jeśli chcesz, możesz pójść też w bardziej elitarne specjalizacje – np. hydrogeolog od wód podziemnych, glacjolog od lodowców i lądolodów czy paludolog – specjalista od bagien.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *