Press "Enter" to skip to content

Jaką formę zatrudnienia wybrać jako hydrolog? Etat czy założyć własną firmę?

Zatrudnienie w zawodzie hydrologa możesz zdobyć w oddziałach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, a ścisłej w podległych im placówkach, stacjach hydrologicznych, posterunkach wodowskazowych. Podobnie jak wakaty dla hydrologów organizują urzędy administracji państwowej czy samorządowej. Wykształcenie i kompetencje hydrologa przydać też mogą Ci się w poszukiwaniu zatrudnienia w sektorze prywatnym i komercyjnym. Są to przede wszystkim firmy świadczące usługi pomiarowe i badawcze w hydrologii. Zaletą tego zawodu jest względna stabilność zatrudnienia.

Hydrolog – warunki pracy

Na ogół godziny pracy hydrologa są stałe i odbywają się w ciągu dnia – mniej więcej 6 do 9 godzin na dobę. Dzieje się tak zwłaszcza w zatrudnieniu o charakterze urzędniczym. Nieco inaczej sprawa ma się, jeśli pracujesz w stacjach hydrologiczno – meteorologicznych. Wtedy potrzebny będziesz także w nocy i w dni wolne. Praca wiąże się z częstymi wyjazdami w celach pomiarowych i badawczych. Nawet na kilka dni pod rząd. Jesteś zobowiązany do przestrzegania zasad BHP, wyposażany jesteś w strój ochronny czy pływacki. Faktem jednak jest, że obowiązujące Cię procedury nie ograniczają Cię przesadną rutyną – dokonywania czynności hydrologicznych przebiega w zmiennych warunkach, a w radzeniu sobie z nimi masz sporą autonomię. Oprócz tego odpowiadasz za stan przydzielonych Ci narzędzi i wyposażenia.

Hydrolog – rozwój zawodowy

Na ogół nie ma szczególnych możliwości awansowania w tym zawodzie. Zwłaszcza jeśli Twoje wykształcenie zatrzymało się na etapie technika hydrologa. Wraz ze wzrostem doświadczenia i mijającymi latami pracy możesz dorobić się stanowiska kierownika zespołu czy wydziału. Jednak prawdziwy rozwój zawodowy daje kontynuowanie nauki na studiach wyższych oraz poszukiwaniu pracy przy bardziej ambitnych zadaniach badawczych, projektowych czy twórczych.

Hydrolog – własna działalność

Istnieje też możliwość prowadzenia działalności hydrologicznej na własny rachunek. Jednym ze sposobów jest forma zatrudnienia w tych samych przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych w oparciu o umowy zlecenie czy o dzieło. Zyskując doświadczenie, kompetencje i poszerzając wykształcenie możesz też otworzyć własną firmę hydrologiczną. Możesz tam świadczyć usługi tj. analizy zagrożenia powodziowego, wydawanie operatów wodnoprawnych, opinii czy ekspertyz na potrzeby administracji, pomiary natężenia przepływu wody, wykonywanie modeli hydrologicznych czy bilansu wodno – gospodarczego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *