Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca katechety? Dowiedz się jak pracuje katecheta

Pracując jako katecheta masz do spełnienia dwie role. Ewangelizacja i nauczanie. Musisz być osobą, która nie tylko wierzy w to, co głosi. Ale też potrafi zaświadczyć to swoim życiem, stanowi integralną osobowość. Do tego masz zwyczajnie zapał i ideowość. Jednak to też praca w oświacie. Tym samym musisz posiadać podobne zdolności do tych, którymi wykazuje się dobry nauczyciel. A zatem dar przemawiania, przekazywania wiedzy i umiejętnego jej tłumaczenia uczniom. To także praca pedagoga – sposób podejścia do dzieci i młodzież, umiejętność zajęcia ich uwagi jest bardzo cenna. Przyda Ci się spora dawka cierpliwości, wyrozumiałości, ale i asertywności. Dobry katecheta, jak dobry nauczyciel, ma też swego rodzaju charyzmę.

Katecheta – Obowiązki zawodowe

Twoja praca w szkole jest bardzo podobna do tej, którą wykonują nauczyciele. Podlegasz temu samemu reżimowi planu lekcji oraz regulaminowi szkoły. Katecheza, choć jest nieco odmiennym przedmiotem, nie sprawia, że jesteś eksterytorialnym nauczycielem. Stanowisz zespół szkoły. Twoim głównym zadaniem jest realizacja programu nauczania. Lekcje trwają 45 minut, musisz przekazać wiedze, sprawdzać ją, prowadzić zajęcia, przeprowadzać sprawdziany itp. Nauka religii to nie tylko przekazywanie faktów, ale też i sporo rozmów i wyjaśniania wątpliwości. Musisz być zatem nie tylko dobrym mówcą, ale i psychologiem. Często zdarza się, że katecheci wraz z uczniami uczestniczą w świętach kościelnych, przygotowują dekoracje albo wyjeżdżają na organizowane wspólnie ze szkołą pielgrzymki. Jeśli katechetą jest duchowny, może współdzielić czas lekcyjny na przygotowania do sakramentów – pierwszej Komunii lub bierzmowania.

Katecheta – Program nauczania

To, co nauczać będziesz podczas katechezy, określa program nauczania. Opracowuje go zespół ekspertów teologicznych powołanych przez kościelne ciała. Głównie przez Konferencję Episkopatu Polski. Jest on respektowany przez Ministerstwo Edukacji. Państwo nie ingeruje w jego treść, a jedynie zatwierdza rekomendowane podręczniki, katechizmy i inne pomoce naukowe. Oczywiście, jeśli treści nauczania naruszałyby w jakiś sposób prawo, porządek społeczny albo dobro dzieci, organy państwowe mają prawo nie dopuścić ich do obiegu. Jak dotąd takiego problemu nie było.

Katecheta – Czy tylko katecheza katolicka?

W Polsce, gdzie dominującym wyznaniem jest rzymski katolicyzm, katecheza w szkole w miażdżącej większości przebiega właśnie wedle nauk tego Kościoła. Państwo jednak dopuszcza sytuację, gdy – na wniosek rodziny i zebranej odpowiednio (7 osób) grupy chętnych uczniów – szkoła organizuje katechezę prowadzoną w duchu innego odłamu chrześcijaństwa. Lub innej religii. Musisz wiedzieć, że religia w szkole nie jest obowiązkowa dla ucznia. Zawsze rodzice mogą wybrać zajęcia z etyki. Szkoła również ma obowiązek to uwzględnić.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *