Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca montera instalacji sanitarnych?

Twoim zadaniem jest oczywiście wykonywanie instalacji sanitarnych. Łączy się to też z instalacją gazową, grzewczą, wentylacyjną i klimatyzacyjną. Możesz zajmować się montowaniem i złączaniem rur, przyłączaniem do nich urządzeń monitorujących ciśnienie, poziom wody czy gazów. Albo elementów instalacji sanitarnych w samej łazience czy kuchni – zlewów, umywalek, wanien, sedesów itp. Najczęściej przyjdzie Ci zajmować się wszystkim naraz. Wszystko zaczyna się od rozpoznania budowy i robót przygotowawczych. Musisz bazować ściśle na dokumentacji technicznej opracowanej przez projektanta czy inwestora. Sama instalacja oznacza mnóstwo układania, przyłączania, dokręcania śrub i spawania.

Monter instalacji sanitarnych – naprawa i konserwacja

Prawidłowa instalacja służy przez lata, ale też potrafi się zepsuć. Będziesz zatem zajmował się też konserwacją instalacji sanitarnej. Tyczy się to uszczelniania systemów odpływu, stosowania chemikaliów zapobiegających rdzewieniu rur, przetykaniem rur, wymianą uszkodzonych elementów. Możesz też świadczyć usługi kontroli stanu instalacji i dokonywania odbioru technicznego.

Monter instalacji sanitarnych – warunki pracy

Praca montera instalacji sanitarnych należy do tych fizycznych i tych cięższych. Wielokrotnie przyjdzie Ci przenosić ciężkie elementy instalacyjne, a następnie montować je w różnych warunkach. Pracować możesz w budynku, na zewnątrz, na wysokościach i przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Bywa, że pracować będziesz pod ziemią, w kanałach, przy zwiększonej wilgotności. Na ogół Twój dzień pracy wynosi zwyczajowe osiem godzin, choć pilne projekty i potrzeby naprawy mogą ten czas przedłużyć. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku awarii lub oddawania nowego budynku do użytku. Praca wiąże się z mobilnością – musisz dotrzeć na miejsce budowy lub do mieszkania klienta.

Monter instalacji sanitarnych – zagrożenia w pracy

Z tą pracą wiążą się też pewne realne zagrożenia dla Twojego zdrowia lub życia. Przestrzeganie zasad BHP i stosowanie ubioru ochronnego w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Niemniej musisz wiedzieć, że takowe istnieje. Wymieńmy choćby kilka z nich:

  • praca na wysokości sama w sobie jest niebezpieczna, zwłaszcza jeśli dochodzi do pośliźnięcia i upadku.
  • pracujesz w otoczeniu gazów uwalnianych z systemu klimatyzacji, gorącej pary wodnej, żrących substancji chemicznych – klejów, farb, smarów i kwasów,
  • para wodna czy zmienne warunki atmosferyczne gryzą się z prądem elektrycznym,
  • musisz szczególnie chronić oczy podczas spawania – promieniowanie ultrafioletowe uszkadza wzrok oraz ryzykujesz poparzeniem, jeśli będziesz nieostrożny. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *