Press "Enter" to skip to content

Jak zostać monterem instalacji sanitarnych?

W tym zawodzie zajmujesz się przede wszystkim montażem urządzeń wchodzących w skład instalacji sanitarnych. Chodzi o wyposażenie łazienek, kuchni i kotłowni – takie jak umywalki czy wanny, dostarczanie ciepłej i zimnej wody, systemów centralnego ogrzewania. A także wymiana rur, zbiorników, pomp oraz naprawa i konserwacja tychże. To praca, która wymaga przygotowania i doświadczenia technicznego. A także szeregu uprawnień. Pracować możesz w domach jednorodzinnych, w instytucjach oraz przy budowie infrastruktury publicznej. Jak zostać takim fachowcem?

Monter instalacji sanitarnych – wykształcenie zawodowe

Podstawą jest oczywiście uzyskanie wykształcenia technicznego. Takie daje ukończenie technikum w zawodzie technik inżynierii sanitarnej. Dobrym wyborem będzie też szkoła branżowa w zawodzie monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych. Nauka dzieli się na dwa równoległe segmenty. Jeden to zwyczajowa nauka w szkole przedmiotów ogólnokształcących. Drugi to kilka dni w tygodniu, które spędzasz u pracodawcy. Za drobne wynagrodzenie wykonujesz dla niego proste czynności, które mają na celu nauczyć Cię zawodu i wdrożyć w realia takiej pracy. Uczyć będziesz się podstaw budownictwa, technologii instalacyjnych, czytania dokumentacji technicznej. Oraz czeka Cię wiele zajęć praktycznych w prawdziwych roboczych warunkach. Nauka w szkole branżowej trwa 3 lata i kończy się egzaminem zawodowym. Oprócz tego do takiej pracy przygotowują poniekąd także zawody spawacza lub hydraulika.

Monter instalacji sanitarnych – kursy zawodowe

Jeśli jednak wybrałeś inną szkołę średnią, nic straconego. Nadal możesz uzyskać kompetencje zawodowe montera instalacji sanitarnych. Centra kształcenia ustawicznego ,szkoły policealne czy firmy szkoleniowe – znaleźć możesz oferty rocznych kursów z wykonywania robót budowlanych, montażowych i eksploatacyjnych sieci i instalacji sanitarnych. To także szereg zajęć teoretycznych, w tym zagadnień technicznych i technologicznych, a także nauka praktycznych aspektów zawodu montera instalacji sanitarnej. Ważne, aby wybierać szkolenia, które kończą się egzaminem OKE i dają Ci uprawnienia.

Monter instalacji sanitarnych – uprawnienia zawodowe

Do pracy potrzebne będą podstawowe uprawnienia wynikające z potwierdzenia kwalifikacji w egzaminie OKE – BUD.09, BUD.20. Oprócz tego warto zadbać też o uprawnienia spawalnicze, to poszerzy zakres robót, które możesz wykonywać. Jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole przechodzisz przez badania Twojego stanu zdrowia w gabinecie medycyny pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *