Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca ortodonty?

Twoimi pacjentami są osoby w różnym wieku. Główną dolegliwością, która kieruje ich do ortodonty, jest nieprawidłowy zgryz, źle uformowane zęby pod wpływem genetyki, urazów mechanicznych czy niewłaściwej higieny. Zajmujesz się przypadkami, który górne zęby nie dotykają dolnych, któryś z zębów wychodzi poza linię, jedna z linii jest bardziej wysunięta, gdy zęby są stłoczone czy nadliczbowe albo gdy występują przesadne szpary między zębami. Oprócz tego prowadzisz zwyczajowe leczenie stomatologiczne, niekiedy jest ono warunkiem nałożenia aparatu.

Ortodonta – wizyta w gabinecie

Wszystko zaczyna się od wizyty w gabinecie. Pacjent wskazuje, jaką ma dolegliwość, która nie musi od razu być bólowa. Przeprowadzasz szczegółowy wywiad, pytasz o to, w jaki sposób pacjent się odżywa i jak dba o stan uzębienia. Sprawdzasz stan nie tylko zębów, ale też żuchwy, okolic szyjnych i twarzowych. Wpływ na zgryz mogą mieć problemy poza stomatologiczne. Bardzo często kierujesz też na dodatkowe badania, takie jak wykonanie zdjęć RTG, badanie pantomograficzne i kefalometryczne. Na tej podstawie ustalasz, jaka jest przyczyna krzywizny zębów oraz jakie formy leczenia dokładnie podjąć.

Ortodonta – przygotowania do leczenia

Idealnie, gdy pacjent poza wadą zgryzu wszystkie zęby i dziąsła ma zdrowe. Gorzej, gdy już ma próchnicę albo zapalenie dziąseł. W tym wypadku najpierw musisz przeprowadzić leczenie tychże lub skierować do innego dentysty. Założenie aparatu ortodontycznego sprawia, że na całe miesiące zablokowany może być dostęp do niektórych obszarów uzębienia. Pozostawiony tam brud lub próchnica tylko pogorszyłyby problem i zniweczyły efekty leczenia.

Ortodonta – leczenie ortodontyczne

Przed założeniem aparatu, musisz upewnić się, że uzębienie jest wyleczone i gotowe. Polega to na usuwaniu płytki i kamienia, dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni miedzyzębowych. Niekiedy także lakierujesz zęby fluorem. W drastycznych przypadkach, gdy zęby są za bardzo stłoczone lub występuje jakiś nadmiarowy, usuwasz go. To jednak ostateczność, zwłaszcza w przypadku przednich zębów, szóstek i siódemek. Potem następuje separacja zębów – oddzielenie każdego z nich elastycznymi gumkami, które zastępowane są metalowymi pierścieniami. Mocujesz do każdego aparat, a całość spinasz metalowym, regulowanym łukiem. Aparaty mogą być założone na stałe – tyczy się to dorosłych i młodzieży oraz wyjmowane na noc dla dzieci. Leczenie trwa wiele miesięcy i wymaga regularnych wizyt w gabinecie. Końcową fazą jest zastąpienie dotychczasowego aparatu, typem retencyjnym.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *