Press "Enter" to skip to content

Ortodonta na etacie czy własnej działalności?

Specjalizacja ortodontyczna daje Ci spore pole manewru jeśli chodzi o miejsca, gdzie możesz pracować. Jeszcze jako lekarz rezydent pracować możesz w szpitalu, a jako ortodonta w mniejszych lub większych zakładach dentystycznych czy gabinetach kosmetycznych, które oferują także takie usługi. Praktyka jednak pokazuje, że etat w zawodzie ortodonty to rzadkość. Większość specjalistów zamierza czerpać profity z lat nauki i starań. Zakłada własną praktykę lub skrzykuje się z innymi kolegami po fachu i decyduje się na spółkę.

Ortodonta – forma działalności

Własna praktyka lekarska to najlepsze rozwiązanie. Masz pełną wolność w jej prowadzeniu, sam ustalasz stawki i rodzaj wykonywanych usług. Możesz zdecydować się na dwie formy działalności gospodarczej – indywidualna praktyka na samozatrudnieniu albo jak praktyka grupowa. Wraz z innymi kolegami dentystami (najlepiej o różnych specjalizacjach) zakładasz spółkę cywilną, jawną albo partnerską. Oczywiście załatwić musisz wpis do CEIDG (odpowiedni kod to 86.23.Z Praktyka lekarska dentystyczna), wybrać formę opodatkowania i w niektórych wypadkach założenie kasy fiskalnej.

Ortodonta – wyposażenie

Wyposażenie gabinetu dentystycznego to coś, co musisz mieć załatwione już na starcie. Niezbędne są podstawy – w pełni wyposażony unit stomatologiczny, sterylizator, a nawet rentgen. Oprócz tego sprzęt do diagnostyki i zabiegów ortodontycznych. Kamera wewnętrzustna, mikroskop endodontyczny, endometr, gutaperka. A także zapas używalnych materiałów stomatologicznych i ortodontycznych. To wszystko kosztuje, nawet 150 000 – 250 000 zł. Możesz zaoszczędzić, wybierając używany sprzęt – około 30 000 zł, lecz gabinet traci na atrakcyjności i nowoczesności. Dość tanio wychodzi sprzęt produkcji chińskiej – 50 000 – 60 000, lecz jego jakość to już loteria.

Ortodonta – wymagania lokalowe

Lokal musi być dostosowany do wymogów sanitarnych, przeciwpożarowych i tym samym uzyskać pozytywną opinię związanych z tym instytucji. Bez zatwierdzenia Państwowej Inspekcji Sanitarnej, nie otworzysz gabinetu. Musi być wygospodarowane pomieszczenie na poczekalnię, magazyn sprzętu, miejsce do dezynfekcji a całość pozwalać na zachowanie tajemnicy lekarskiej i zasad RODO.

Ortodonta – utylizacja, ubezpieczenie i współpraca z NFZ

Żeby prowadzić gabinet, musisz wykupić ubezpieczenie OC stomatologiczne. To wymóg prawny, niezależnie czy działasz sam, czy w ramach spółki. NFZ współpracuje tylko z takimi gabinetami, które zatrudniają przynajmniej jednego specjalistę I stopnia i mają zachowane warunki lokalowe (także dotyczące przestrzeni). Masz też obowiązek podpisać umowę z jednym z podmiotów utylizujących odpady dentystyczne. Zadbać musisz o odbiór i transport tychże. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *