Press "Enter" to skip to content

Jak zostać ortodontą?

Ortodonta to lekarz stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad i chorób zgryzu. Takie mogą wystąpić pod wpływem urazów mechanicznych, niewłaściwej higieny jamy ustnej lub z przyczyn genetycznych. Nie tylko źle wpływają na estetykę, ale też i grożą poważniejszymi powikłaniami. Ortodoncja to specjalizacja dentystyczna. Droga do niej jest długa i niełatwa. Zawód jednak jest dość dobrze płatny.

Ortodonta – studia stomatologiczne

Pierwszym etapem są oczywiście studia stomatologiczne. Początkowo przypominają ogólnomedyczne, do zaliczenia będziesz miał przedmioty wspólne dla innych lekarzy, typu farmakologia, biochemia czy patofizjologia. Oprócz zajęć musisz też odbywać tzw. kliniki – krótkie cykliczne staże w szpitalach, na różnych oddziałach. Im dalej w las, tym bardziej studia skupiają się na anatomii i patologii jamy ustnej, chorób szyi, węzłów chłonnych i zagadnieniach laryngologicznych. Poznać musisz różne aspekty stomatologii – dziecięca, protetyka, zachowawcza czy chirurgia. Bardzo istotne jest wyrabianie w sobie zdolności manualnych. Studia trwają 5 lat i choć nie czeka Cię typowa obrona pracy dyplomowej, do zaliczenia masz cykliczne egzaminy praktyczne i teoretyczne po każdym semestrze.

Ortodonta – staż i tytuł zawodowy

Ukończenie studiów stomatologicznych to jednak dopiero pierwszy krok. Czeka Cię jeszcze rok praktyki, podczas której musisz zaliczyć szkolenia u różnych lekarzy dentystów, różnych specjalizacji – także ortodontycznej. Część tych praktyk możesz odbyć jeszcze w czasie studiów. Odbywają się one w akredytowanych placówkach medycznych. Przez ten rok, masz ograniczone prawa zawodowe. Dopiero poddanie się Lekarsko – Dentystycznemu Egzaminowi Końcowemu (LDEK) i zdanie go, czyni Cię pełnoprawnym dentystą. Ale jeszcze niedyplomowanym ortodontą.

Ortodonta – specjalizacja

Ten tytuł daje wyrobienie sobie specjalizacji. To kolejny, 3-letni etap szkoleń i praktyk, które odbywasz pod okiem specjalistów, uczęszczając równolegle na zajęcia teoretyczne. Nie jest łatwo się dostać – rekrutacja ma miejsce tylko dwa razy w roku, a miejsc jest kilka lub kilkanaście. Decyduje wynik LDEK, a zatem musisz zdać go naprawdę wysoko – najlepiej powyżej 90%. Pracować możesz w ramach rezydentury, pensje otrzymujesz z budżetu państwa.

Ortodonta – kursy ortodontyczne

A co, jeśli nie udało Ci się dostać na specjalizację? Prawo nie zakazuje wykonywania zabiegów ortodontycznych dentystom bez specjalizacji. Nie możesz po prostu w ten sposób się oficjalnie tytułować, co też ma wpływ na zarobki. Na specjalizację możesz próbować dostać się kiedy indziej, a w międzyczasie korzystać z oferty licznych kursów. Organizują je sami ortodonci i uczą tajników tej specjalizacji. W wielu wypadkach z powodzeniem to wystarcza do normalnej pracy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *