Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca sommeliera?

Ten nadal mało znany, ale bardzo interesujący zawód – sommelier, w Polsce znajduje co roku nowych kandydatów. Być może praca w eleganckich restauracjach, hotelach i ośrodkach jest tym, czego szukasz. Jeśli wino to Twoja pasja, sprawdź, w jaki sposób pracują specjaliści od niego.

Sommelier – Względny sanitarno – epidemiologiczne

Na wstępie musisz wiedzieć, że praca sommeliera objęta jest nadzorem sanepidu. Potrzebujesz się – na początku zatrudnienia – wykonać specjalne badania w medycynie pracy. Oraz wyrobić sobie książeczkę sanepidowską. Wynika to z tego, że Twoja praca w dużej mierze dotyczyć będzie wina, a zatem żywności. Pracując na przykład w restauracji lub hotelu masz kontakt z klientami. Zatem powinieneś być zdrowy i regularnie badany.

Sommelier – Predyspozycje zawodowe

Do pracy jako sommeliera potrzebna jest Ci pasja. Wino musi Cię interesować – inaczej zwyczajnie opowieści o sposobach jego powstawania, rodzajach gleby i gatunkach będą Cię nudziły. To także praca dla osób o specyficznych zdolnościach. Musisz mieć bardzo wyczulone kubki smakowe. Jakiekolwiek zaburzenia zmysłu smaku i węchu raczej dyskwalifikują. Do tego musisz być osobą o odpowiednich kompetencjach miękkich. W pracy z klientami musisz wykazywać się kulturą osobistą, cierpliwością oraz chęcią doradzania odpowiedniego gatunku wina. Oprócz tego przydać mogą Ci się wszystkie cechy dobrego kelnera – piszemy o tym w cyklu publikacji poświęconym temu zawodowi. Nie zaszkodzi też nienaganna prezencja i przyjazna aparycja.

Obowiązki zawodowe sommeliera

W zależności od lokalu, w którym pracujesz, Twój zakres obowiązków może się nieco różnić. Często Twoja praca podobna będzie do tej, którą wykonuje kelner. Zazwyczaj zajmować będziesz się podawaniem gościom wina. Ważne, abyś robił to w indywidualny sposób. Wino musi być dostosowane do zamówionego jedzenia. Podkreślać smak oraz pomagać przy trawieniu. Ważne, abyś nie był nachalny. Twoją rolą jest sugestia, a także wyjaśnienie gościom zalet danego gatunku. Stąd potrzebna jest u Ciebie bardzo szeroka wiedza. Oprócz tego Twoimi zadaniami zawodowymi może być zajmowanie się winną logistyką – sporządzanie kart win, zamawianiem ich, przechowywaniem. Można powiedzieć, że w lokalu jesteś autorytetem w kwestii wina.

Sommelier – Jak jeszcze możesz pracować?

Pracować możesz nie tylko w eleganckim lokalu gastronomicznym. Możesz zajmować się testową degustacją wina dla firm produkcyjnych. Taki specjalista jak Ty, zwłaszcza doświadczony, potrafi po łyku rozpoznać gatunek wina. Jego wiek, pochodzenie i dojrzałość winogron. A także testować jakość – w ten sposób powiesz firmie, który jej produkt jest najlepszy. Prowadzić działalność dydaktyczną i propagatorską wiedzę o winach. I kultury ich picia. Musisz pamiętać, że sommelier to nie osoba, która pije wino nałogowo.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *