Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca sommeliera?

Ten nadal mało znany, ale bardzo interesujący zawód – sommelier, w Polsce znajduje co roku nowych kandydatów. Być może praca w eleganckich restauracjach, hotelach i ośrodkach jest tym, czego szukasz. Jeśli wino to Twoja pasja, sprawdź, w jaki sposób pracują specjaliści od niego.

Sommelier – Względny sanitarno – epidemiologiczne

Na wstępie musisz wiedzieć, że praca sommeliera objęta jest nadzorem sanepidu. Potrzebujesz się – na początku zatrudnienia – wykonać specjalne badania w medycynie pracy. Oraz wyrobić sobie książeczkę sanepidowską. Wynika to z tego, że Twoja praca w dużej mierze dotyczyć będzie wina, a zatem żywności. Pracując na przykład w restauracji lub hotelu masz kontakt z klientami. Zatem powinieneś być zdrowy i regularnie badany.

Sommelier – Predyspozycje zawodowe

Do pracy jako sommeliera potrzebna jest Ci pasja. Wino musi Cię interesować – inaczej zwyczajnie opowieści o sposobach jego powstawania, rodzajach gleby i gatunkach będą Cię nudziły. To także praca dla osób o specyficznych zdolnościach. Musisz mieć bardzo wyczulone kubki smakowe. Jakiekolwiek zaburzenia zmysłu smaku i węchu raczej dyskwalifikują. Do tego musisz być osobą o odpowiednich kompetencjach miękkich. W pracy z klientami musisz wykazywać się kulturą osobistą, cierpliwością oraz chęcią doradzania odpowiedniego gatunku wina. Oprócz tego przydać mogą Ci się wszystkie cechy dobrego kelnera – piszemy o tym w cyklu publikacji poświęconym temu zawodowi. Nie zaszkodzi też nienaganna prezencja i przyjazna aparycja.

Obowiązki zawodowe sommeliera

W zależności od lokalu, w którym pracujesz, Twój zakres obowiązków może się nieco różnić. Często Twoja praca podobna będzie do tej, którą wykonuje kelner. Zazwyczaj zajmować będziesz się podawaniem gościom wina. Ważne, abyś robił to w indywidualny sposób. Wino musi być dostosowane do zamówionego jedzenia. Podkreślać smak oraz pomagać przy trawieniu. Ważne, abyś nie był nachalny. Twoją rolą jest sugestia, a także wyjaśnienie gościom zalet danego gatunku. Stąd potrzebna jest u Ciebie bardzo szeroka wiedza. Oprócz tego Twoimi zadaniami zawodowymi może być zajmowanie się winną logistyką – sporządzanie kart win, zamawianiem ich, przechowywaniem. Można powiedzieć, że w lokalu jesteś autorytetem w kwestii wina.

Sommelier – Jak jeszcze możesz pracować?

Pracować możesz nie tylko w eleganckim lokalu gastronomicznym. Możesz zajmować się testową degustacją wina dla firm produkcyjnych. Taki specjalista jak Ty, zwłaszcza doświadczony, potrafi po łyku rozpoznać gatunek wina. Jego wiek, pochodzenie i dojrzałość winogron. A także testować jakość – w ten sposób powiesz firmie, który jej produkt jest najlepszy. Prowadzić działalność dydaktyczną i propagatorską wiedzę o winach. I kultury ich picia. Musisz pamiętać, że sommelier to nie osoba, która pije wino nałogowo.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *