Press "Enter" to skip to content

Sommelier i praca z winem – Jak zostać sommelierem?

Zapewne czytając naszą publikację spotykasz się z nazwą tego zawodu po raz pierwszy. To rzeczywiście wciąż mało w Polsce znana profesja. Jednak zapewniamy Cię, że to, czym zajmuje sommelier ma dobry smak. Niekiedy wytrawny, a innym razem słodki. O co więc chodzi?

Kim jest sommelier?

Sommelier to specjalista od win. Znawca ich gatunków, rodzajów winogron oraz metod produkcji wina. Zna się na korkach, sposobach przechowywania. Oraz potrafi doskonale rozpoznawać smaki, aromaty i dopasowywać je do sytuacji. Będąc sommelierem potrafisz podać gościom w restauracji właśnie to wino, które będzie pasowało do zamówionej potrawy. Po smaku rozpoznasz gatunek wina, jego wiek oraz… czy lato wtedy było pogodne. W Polsce to zawód wciąż bardzo elitarny. Choć, jeśli jesteś dobry, możesz znaleźć zatrudnienie w wielu renomowanych miejscach pracy.

Sommelier – Czemu taka nazwa?

Sommelier pochodzi z języka francuskiego. Oznacza osobę, która jest winnym znawcą lub pomocnikiem. Właśnie kogoś takiego, który potrafi podać takie wino, jakie właśnie pasuje do sytuacji. Nie ukłuło się jeszcze żadne polskie określenie na takiego specjalistę.

Sommelier – Wstępne wymagania

Nie ma żadnych prawnych ani formalnych wymogów do tego, by zostać sommelierem. Niemniej większość pracodawców zwraca uwagę na Twoje kompetencje. Istotne są ukończone kursy i wykształcenie zawodowe, o czym opowiemy Ci za moment. Musisz spełniać szereg predyspozycji zawodowych, o których szerzej piszemy w Sommelier – jak wygląda praca? Krótko mówiąc, musisz po prostu interesować się winem. Najlepiej jeśli jest to Twoja pasja – w ten sposób znacznie łatwiej przyjdzie Ci przyswajanie wiedzy. Istotne jest też, czy znasz jakieś języki obce – praca sommeliera niekiedy łączy się z wyjazdami na festiwale win, pokazy, plebiscyty. A także inne imprezy, w który reprezentować będziesz pracodawcę.

Sommelier – Jak nim zostać?

Dobrym podglebiem do wykonywania tego zawodu jest wykształcenie średnie z zakresu kelnerstwa lub gastronomii. Spora część sommelierów pracuje właśnie w tego typu przybytkach. Do pracy, oprócz chęci i pasji, potrzebujesz też solidnego przygotowania merytorycznego. Takie otrzymasz podczas szkoleń i kursów zawodowych na sommeliera. Organizują je stowarzyszenia branżowe (np. Polskie Stowarzyszenie Sommelierów) oraz prywatne podmioty gastronomiczne. Podczas takich zajęć poznasz odmiany winogron, techniki ich uprawy oraz produkcji wina. Dowiesz się, w jaki sposób klimat i geografia wpływają na jakość i smak wina. Będą czekać Cię zagadnienia na temat przemysłu glebowego, parowania żywności. Oraz tego, z czego sommelierzy słyną najbardziej – techniki niewidomych degustacji. Niektóre z takich kursów kończą się egzaminem, a następnie udzieleniem Ci certyfikowanego dyplomu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *