Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca speakera radiowego?

Praca radiowca ma różne oblicza. Prowadzenie audycji, przygotowywanie ich scenariusza, odczytywanie komunikatów. Do słuchaczy dotrzeć muszą wiadomości polityczne, sportowe, muzyczne i kulturalne. Interesuje ich prognoza pogody, ostrzeżenia przed korkami czy nawałnicą. Lubią, gdy przyjemny głos uspokaja ich, że to już ostatnia reklama albo zapowie ich ulubioną audycję. Wszystko to robi się głosem – w radiu to jedyny i najważniejszy środek przekazu. Tym właśnie zajmuje się speaker radiowy, od angielskiego speak – mówić. Mówi, przemawia, zapowiada, czyta, cieszy, bawi, wzrusza. Jak wygląda jego praca?  

Speaker radiowy – praca głosem

Na ogół Twoja praca polega na odczytywaniu przygotowanych wcześniej tekstów. Ich tematyka i długość mogą być różne i zależą od Twoich pozostałych kompetencji i pozycji w redakcji. A przy tym wymagające innego rodzaju modulowania głosu. Wiadomo, że w inny sposób odczytasz wiadomości polityczne, nieco inaczej zapowiesz audycję satyryczną a jeszcze w inny sposób przeczytasz felieton. Co się nie zmienia to to, że każdy tekst odczytany musi być bardzo poprawnie, z uwzględnieniem intonacji, nastroju i przede wszystkim z nienaganną dykcją. Niektóre z Twoich odczytów są nagrywane i wcześniej przygotowywane. Wiele jednak rzeczy odbywa się na żywo.

Speaker radiowy – współpraca z zespołem

W zależności od wewnętrznej organizacji, treści przygotowujesz sam lub dostarczają Ci ich inni. Masz prawo modyfikować treści, jeśli zauważysz błędy stylistyczne czy merytoryczne. To, jeśli tylko czytasz kwestie. Gdy przyjdzie Ci prowadzić audycje, zakres obowiązków będzie znacznie szerszy. Zapraszanie gości, przygotowywanie materiałów, muzyki, obsługa techniczna. I oczywiście praca głosem.

Speaker radiowy – warunki pracy

Praca odbywa się w regularnych godzinach, wedle ustalonego grafiku. Bywają sytuacje nadzwyczajne, a także dyżury nocne. Nagrania przeprowadzasz w klimatyzowanym i wytłumionym studiu. Używasz nowoczesnego sprzętu do nagrywania i nadawaniu głosu. Bardzo istotną kwestią jest dbałość o głos. To ten typ profesji, w którym byle przeziębienie może kompletnie uniemożliwić pracę. Stąd zobowiązany jesteś o dbanie o stan zdrowia, zażywanie witamin, unikanie przeciążenia strun głosowy i gardła.

Speaker radiowy – czy jest zapotrzebowanie?

Speaker radiowy to zawód specyficzny. W przeciwieństwie do innych profesji, nie polega to na ukończeniu odpowiedniej szkoły, z której kilkaset absolwentów znajduje pracę. Nie ma przecież aż tylu rozgłośni a castingi nie odbywają się co miesiąc. To tak nie działa. Ilu zatem nowych speakerów potrzeba w ciągu roku? Kilku, może kilkunastu. Z czego jeszcze mniej tak naprawdę otrzymuje angaż. Lepiej rozpoczynać od pracy w dziennikarstwie, szukać stażu w mediach, wykazywać się i dawać się zauważyć. Albo założyć własne radio. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *