Press "Enter" to skip to content

Jak zostać speakerem radiowym?

Zawód speakera radiowego zna każdy. Każdy, kto słucha radia od razu rozpoznaje charakterystyczny głos zapowiadający kolejne audycje, cykle reklamowe, odczytujący ważne komunikaty, prowadzący serwis informacyjny czy publicystyczny. To osoba, która w radiu pracuje głosem, odczytuje zadanie treści informacyjne, reklamowe czy programowe. To praca, która wymaga odpowiedniego tembru i barwy głosu, świetnej dykcji, znajomości języka polskiego i obcych a przy tym nieco erudycji. Zauważyłeś, że podczas reklamy telewizyjnej sprawia Ci przyjemność naśladowanie głosu lektora? A może uważasz, że potrafiłbyś to zrobić lepiej niż gość w radiu? Czy łatwo jest zostać speakerem radiowym i pracować w ten sposób? Przekonajmy się.

Speaker radiowy – jak dostać pracę?

Pracy speakera radiowego nie da się uzyskać z marszu. Musisz śledzić ogłoszenia o pracę poszczególnych rozgłośni radiowych. Co jakiś czas potrzebują nowych speakerów – np. gdy obecny przeszedł do konkurencji – wskazują wymagania oraz organizują casting. Jednym z załączników do CV musi być Twoja próbka głosu. Zadbaj o to, by była ona nagrana w wysokiej jakości dźwięku. Na tej podstawie radio zaprosi kilku lub kilkunastu obiecujących kandydatów. Przeprowadzony casting polegać będzie na wywiadzie osobistym, poznaniu Twojego doświadczenia, umiejętności i rodzaju osobowości. Grupa wyłoniona z castingu przechodzi przez wewnętrzne szkolenia i zdaje egzamin. Dopiero jego wynik przesądza o zatrudnieniu.

Speaker radiowy – predyspozycje

Co jest istotne w zawodzie speakera? Wskazalibyśmy na kilka cech. Przede wszystkim, oczywiście głos. Radio lubi głosy zdecydowanie, o niskiej barwie a przy tym wypowiadany przy świetnej dykcji. Wszelkie wady wymowy, utrudnienia w poruszaniu ustami są raczej dyskwalifikujące. Istotna jest też umiejętność czytania, stosowania intonacji, oddechów, umiejętnego natężania i obniżania głosu. To coś, czego możesz nauczyć się na szkoleniach, ale niektóre rzeczy są po prostu wrodzone. Oprócz tego praca w radiu wymaga organizacji, operatywności, komunikatywności. Orientowania się wydarzeniach, znajomość postaci życia publicznego, niekiedy też wiedzy niszowej i branżowej.

Speaker radiowy – czy potrzebne wykształcenie?

W tej pracy liczą się konkretne umiejętności. Choć dyplom szkoły wyższej jest jak najbardziej atutem w staraniach o pracę. Zawód speakera radiowego łączy w sobie cechy dziennikarza, lektora, redaktora i prezentera. Stąd taką pracę często otrzymują osoby po dziennikarstwie, szkołach medialnych, ludzie kultury czy zawodowi lektorzy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *