Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca testera aplikacji? Co robi tester aplikacji?

Rozwój technologii, oprogramowania oraz walne przyczynienie się obojga do rozwiązań mobilnych poskutkowało tym, że coraz więcej rzeczy załatwiamy za pomocą sieci. I posługujemy się tym odpowiednimi aplikacjami. Wykonują one coraz więcej czynności – zakupy, opłaty, rozrywka, informacje, media i kontakty międzyludzkie. Takie aplikacje jednak tworzone są przez ludzi, a często nawet całe zespoły. Im projekt bardziej skomplikowany, tym większa szansa wystąpienia błędów i nie dopracować. Ktoś to musi sprawdzić i przetestować czy po prostu wszystko spranie działa. Kimś takim jest tester aplikacji.

Tester aplikacji – czym będziesz się zajmował?

Każdej firmie, która tworzy oprogramowanie, zależy na tym aby go sprzedać. By trafił do jak największej ilości użytkowników. Osiągnąć to może poprzez intuicyjną obsługę, mnogość funkcji i zwyczajnie prawidłowe działanie. Twoim zadaniem będzie upewnienie się, czy tak właśnie jest. Oraz wykazanie wszystkich nieprawidłowości. Przeważnie jest tak, że każda osoba odpowiedzialna za produkcje ma pewien wycinek prac do wykonania. Nie zawsze widzi cały obraz, a to ułatwia zgrzyty programistyczne albo projektowe. Twoja praca polegać będzie na imitowaniu normalnego użytkowania aplikacji. A także powodowania sytuacji nietypowych.

Będziesz musiał przewidywać zachowania użytkowników i obserwował jak aplikacja radzi sobie z takimi wyzwaniami. Spisywać będziesz równie nieprawidłowości natury programistycznej – źle napisany kod programu, błędne komendy lub nieprawidłowo wstawione elementy. A także od strony użytkowej i funkcyjnej. Zgłoszone przez Ciebie nieprawidłowości zostają przekazane odpowiednim osobom w produkcji aplikacji. Następuje wtedy poprawa błędów, a Ty będziesz musiał testować te rozwiązania od nowa. Twoja praca nie kończy się w momencie wypuszczenia aplikacji na rynek. Produkt musi być stale udoskonalany, także w oparciu o odzew, jaki dostaje firma od użytkowników. Może się zdarzyć, że zostaniesz przydzielony do działu kontaktu z klientami. Wtedy będziesz na bieżąco monitorował reakcje na nowe zmiany, pomysły i funkcje. Przekazywał je do zespołu produkcyjnego. I testował.

Tester aplikacji – Warunki pracy

Pracować zazwyczaj będziesz w biurze, w jednym z komórek firmy deweloperskiej, produkującej oprogramowanie. Na wczesnych etapach produkcji Twoja praca będzie raczej ograniczona wobec danego projektu. Im jednak produkt będzie się rozrastał, tym będzie coraz większa partia kodu do przetestowania. I coraz bardziej liczyć będzie się czas. Dlatego spędzać w pracy będziesz nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia. Narażony na długie wpatrywanie się w ekran komputera i ciągłą pozycję siedząca.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *