Press "Enter" to skip to content

Jak zostać testerem aplikacji?

By zostać testerem aplikacji musisz wykazać pewne cechy, które są przydatne w takiej pracy. to zdecydowanie zajęcie dla osób drobiazgowych, spostrzegawczych i skrupulatnych. To naprawdę bardzo mozolna praca, wymagająca sporo czasu spędzonego w skupieniu. Pomijanie błędów, robienie rzeczy na pół gwizdka są tu absolutnie wykluczone. Twoje niedopatrzenia mogą powodować, że na rynek wyjdzie produkt niedopracowany. Klienci w końcu dostrzegą nieprawidłowości, co może odbić się na opiniach o firmie i w konsekwencji sprzedaży. Do tego musisz być osobą kreatywną i znającą specyfikę aplikacji, którą testujesz. Bardzo wskazane jest by – obok normalnego użytkowania – potrafić przewidywać sytuacje nietypowe, dziwne oraz szalone. Aplikacja powinna być w miarę możliwości odporna na niemądre działania użytkownika. Po to, aby przez przypadek nie zawiesiła się lub nie usunęła cennych danych.

Ważna jest też kultura osobista, asertywność, komunikatywność i otwartość na ludzi – wielu testerów aplikacji obok kontrolowania stanu aplikacji ma też kontakt z klientami i użytkownikami. Zbiera opinie i na ich podstawie tworzy raporty mające na celu udoskonalanie produktu.

Tester aplikacji – wykształcenie zawodowe

Czy w tym zawodzie potrzebne jest jakieś kierunkowe wykształcenie? Teoretycznie nie, zdecydowanie liczą się tutaj umiejętność i Twoje własne predyspozycje osobowościowe, o których piszemy wyżej. Niemniej aby dobrze rozumieć istotę błędów w aplikacjach, trzeba posiadać wiedzę informatyczną oraz specjalistyczną. Dzięki niej będziesz w stanie wykazać konkretne przyczyny nieprawidłowości. Dlatego pracodawcy często wymagają przynajmniej technikum informatycznego, a najlepiej studiów wyższych lub ukończenia innych certyfikowanych form przygotowania informatycznego. Bardzo mile widziane jest doświadczenie, choćby jako darmowy beta tester komercyjnych aplikacji lub gier sieciowych. Testować można się nauczyć samodzielnie.

Tester aplikacji – jak zostać?

W jaki sposób zatem dostać się na takie stanowisko? To zależy od konkretnej firmy i jej wewnętrznej struktury organizacyjnej. Niektóre firmy deweloperskie ustanawiają komórkę testerów z własnych szeregów. Inni o takich pracowników zabiegają w ofertach pracy lub w formie otwartych konkursów. Śledź branże IT i programistyczna. Wyczekuj tego typu ofert, gdyż zapotrzebowanie na testerów aplikacji jest spore. Chętnych zawsze będzie brakowało, gdyż praca jest żmudna i wymagająca. Jednak jeśli spełniasz określone predyspozycje, nie tylko nie okaże się dla Ciebie męcząca, ale wręcz ciekawą przygodą.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *