Press "Enter" to skip to content

Jak zostać audytorem? Praca jako audytor

Każda większa firma ma w jakiś sposób związek z pieniędzmi. Obraca nimi lub po prostu posługuje się, by funkcjonować. Do tego dochodzi przestrzeganie procedur, wykonywanie obowiązków ustawowych lub inne aktywności. Ktoś musi to od czasu do czasu kontrolować, ktoś, czyli audytor. Zwykle w postaci audytu. W jaki sposób mógłbyś zostać taką osobą – audytorem?

Audytor – Twoje predyspozycje

Nie jest to jednak zajęcie zupełnie dla każdego. Wiedza jest istotna. Oprócz niej powinieneś też się wykazywać pewnymi cechami charakteru. Przede wszystkim musisz być osobą myślącą analitycznie i logicznie. Przyda się spora spostrzegawczość i dociekliwość. Musisz wykonywać tę pracę bardzo starannie, sumienie. Zarówno samodzielnie jak i zespołowo. Tylko wtedy ma ona sens. To właśnie wyłapywanie błędów wymaga szczególnej staranności. To wymaga od Ciebie, abyś bardzo drobiazgowo porównywał liczby, dane i rekordy w bazach danych. Następnie wyciągał logiczne wnioski oraz nie pozwalał się oszukiwać. Oprócz tego bardzo ważna jest dyspozycyjność, łatwa zdolność adaptacji do nowego otoczenia. I zmieniających się okoliczności. Do tego dobrze jest, jeśli posiadasz szereg umiejętności interpersonalnych – kultura osobista, asertywność i umiejętność odpowiedniego podejścia do danej osoby.

Audytor – Wstępne wymagania

Ustawa o finansach publicznych definiuje odpowiedniego kandydata do pracy jako audytor. Musisz być obywatelem polskim, obywatelem państwa UE lub EFTA. Nie możesz być pozbawiony praw publicznych ani karany. Do tego musisz wykazać się wykształceniem wyższym z zakresu rachunkowości lub ekonomii.

Audytor – Wykształcenie zawodowe

Żeby dobrze wykonywać pracę audytora, potrzebna Ci jest rzetelna wiedza z danej dziedziny. Zazwyczaj interesować będzie Cię przestrzeganie procedur oraz finanse. Dlatego też największe szanse na zatrudnienie w tym zawodzie mają absolwenci studiów wyższych właśnie z tym związanych. Dobrym wyborem będzie rachunkowość, finanse lub ekonomia. Dość dobrym podglebiem do tego zawodu jest ukończenie studiów prawniczych. Wiele uczelni oferuje wybór specjalizacji audytorskiej. Można ją wybierać zazwyczaj na trzecim roku.

Audytor – Kursy i szkolenia

Firmy audytorskie, zanim wyślą Cię na pierwszą akcję, najpierw same zadbają o Twoje przygotowanie. Wykształcenie i specjalizacja audytorska dają ogólną wiedzę na temat zawodu i technik przeprowadzania audytu. Jednak Twoja firma może się zajmować bardziej wyspecjalizowanymi zadaniami. Dlatego też czekać Cię będą dodatkowe firmowe szkolenia i kursy. Dowiesz się, jakie zmiany prawne musisz śledzić, jak kontrolować dokumenty i przepływy finansowe. Poznasz sztuczki manipulatorskie, które mogą stosować nieuczciwi przedsiębiorcy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *