Press "Enter" to skip to content

Jak zostać blacharzem samochodowym?

Żeby zostać blacharzem samochodowym, możemy obrać dwa kierunki. Jednym z nich jest podjęcie nauki w szkole zawodowej na kierunku blacharza samochodowego. Drugą z dróg, którą można wybrać to ukończenie kursu. Kursy organizowane się przez Zakłady Doskonalenia Zawodowego lub Cechy Rzemiosł. Gdy ukończymy jedną z wybranych dróg edukacji w zakresie blacharza samochodowego, należy podejść do egzaminu. Będzie on poświadczeniem zdobytych przez nas umiejętności. Taki egzamin odbywa się przy komisji Izby Rzemieślniczej. Jeżeli przejdziemy egzamin pozytywnie możemy nawet otworzyć swoją własną działalność w tym zakresie.

Predyspozycje i umiejętności dobrego blacharza samochodowego

Jeżeli chcemy zostać blacharzem samochodowym, dobrze jest mieć do tego predyspozycje. Pomoże nam to osiągnąć znacznie szybciej poziom mistrzowski fachu. W zawodzie blacharza samochodowego pomocne będzie posiadanie cech, takich jak: dokładność, spostrzegawczość i uzdolnienia techniczne. Blacharz samochodowy powinien być również odpowiedzialny. Stan samochodu odpowiada przecież za bezpieczeństwo jego właściciela. Dodatkowo blacharze powinni posiadać wytrzymałość fizyczną i dobry stan zdrowia. Ten zawód jest specyficzny, z uwagi na częstą pracę w hałasie oraz z zanieczyszczeniami powietrza. Dodatkowo blacharze mogą w swojej pracy natknąć się również na niebezpieczne substancje.

Czym zajmuje się blacharz samochodowy?

Podstawowym zajęciem, z jakim kojarzy się nam praca blacharza samochodowego to usuwanie uszkodzeń po wypadkach samochodowych i eksploatacyjnych. Jednak podczas pracy blacharza samochodowego, wyklepywanie nie będzie jedynym z Twoich zajęć. Blacharz samochodowy zajmuje się również operacjami ślusarskimi. Duży nacisk kładzie się na piłowanie, wiercenie oraz zwijanie. Do tego dochodzi usztywnianie blach i cięcie elementów. Niektóre elementy należy również wygiąć do odpowiedniego kształtu. Będzie potrzebna również znajomość termicznej obróbki blachy i części samochodowych. Ważnym elementem w pracy blacharza samochodowego jest też łączenie blach i profili przez lutowanie, nitowanie, klejenie, spawanie i zgrzewanie. W tym zawodzie czeka Cię sporo nauki. Żeby odpowiednio zamontować lub zdemontować elementy nadwozia, lub kabiny musisz poznać te wszystkie techniki wymienione wyżej. Podczas swojej pracy blacharz samochodowy wykorzystuje specjalistyczne narzędzia mechaniczne i ręczne.

Zawód blacharza samochodowego

Jeżeli chcesz dobrze wykonywać ten zawód, przygotuj się również na to, że potrzebna będzie Ci znajomość rysunku technicznego. Blacharz posługuje się nim w celu dokonywania pomiarów. Wykonuje też rysunki techniczne dotyczące niektórych części samochodu. Musisz nauczyć się dobierania odpowiednich rodzajów blach i ich obróbki według rysunku technicznego. Wiedza ta jest niezbędna. Na jej podstawie blacharze dokonują wyborów blach i cięć. Rysunki techniczne są również podstawą do wykonywania późniejszych napraw samochodów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *