Press "Enter" to skip to content

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Wielu właścicieli warsztatów samochodowych często narzeka. Narzekają z różnych powodów. Jednak najczęściej tym powodem jest trudność w znalezieniu dobrego lakiernika samochodowego. Praca lakiernika w warsztacie samochodowym jest stabilna. O ile jesteśmy dobrym fachowcem. Lakiernicy samochodowi bez problemu znajdują pracę. Dodatkowo warto wspomnieć, że ten zawód jest jednym z zawodów deficytowych. Czyli takich, na które jest popyt. Lakierników samochodowych jest po prostu za mało. Gdzie zatrudniają lakierników samochodowych? W tym zawodzie można szukać pracy w warsztatach samochodowych, firmach zajmujących się produkcją pojazdów. Możesz też otworzyć własny warsztat lakierniczy.

Edukacja na kierunku lakiernik samochodowy

W Polsce szkolnictwo zawodowe było do niedawna bardzo zaniedbane. Dlatego brakuje nam odpowiednio wykwalifikowanej kadry, jeżeli chodzi o lakierników samochodowych. Lakiernik samochodowy to wymagający zawód. By zostać dobrym fachowcem, wymagana jest szeroka wiedza. Dodatkowo dobry fachowiec powinien znać się na doborze produktów i narzędzi oraz wiedzieć jakie procesy chemiczne zachodzą podczas nakładania i utwardzania lakieru. Jest więc tutaj, oprócz mechaniki wiele elementów chemii i fizyki. Chcąc rozpocząć edukację w zawodzie lakiernik samochodowy, możesz udać się do szkoły zawodowej lub do technikum samochodowego.

Profilowana klasa w kierunku lakiernika

Standardową ścieżką w edukacji jest połączenie uczęszczania do szkoły zawodowej o profilu lakiernika. Do tego w tym samym czasie możemy odbywać praktyki w warsztacie lakierniczym. Pozwoli nam to na zdobycie praktycznej wiedzy i doświadczenia. Po ukończeniu szkoły w tym zawodzie możemy zdobywać dalsze kwalifikacje. Uczęszczaj na różne kursy i szkolenia lakiernicze oraz samodoskonalące. Żeby zostać lakiernikiem i poszczycić się dyplomem należy zdać egzamin czeladniczy, a później egzamin mistrzowski. Zdanie tych egzaminów będzie potwierdzać nasze kwalifikacje w tym zawodzie.

Lakiernik samochodowy czy artysta rzemieślnik?

Pracę lakiernika samochodowego można porównać do pracy artysty rzemieślnika. Dobry lakiernik samochodowy cechuje się pasją do tego zawodu. Żeby móc wyróżniać się spośród innych lakierników samochodowych będzie Ci potrzebna znajomość różnych technologii lakierniczych. Dodatkowo predyspozycje manualne są tutaj również bardzo ważne. Lakiernik to osoba zajmująca się zewnętrzną powłoką naszego samochodu. Ważna jest skrupulatność i dokładność. Lakiernik musi posiadać duże pokłady estetyki, by po lakierowaniu auto wyglądało zjawiskowo. Jeżeli chcesz zostać lakiernikiem samochodowym, a nie czujesz, abyś miał zdolności manualne, nie przejmuj się. Wszystko można wypracować z czasem. Praca lakiernika samochodowego to również wiele ćwiczeń i długie godziny opanowania technik lakierowania do perfekcji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *