Press "Enter" to skip to content

Jak zostać contracts negotiatorem?

Contracts negotiator, zwany też negocjatorem umów, kupcem strategicznym, negocjatorem biznesowym. Niezależnie od tego, jak tę funkcję nazwie sobie pracodawca, chodzi o osobę, która zajmuje się dla niego osiąganiem kontraktów biznesowych na jak najlepszych warunkach. Pracując w ten sposób odpowiedzialny jesteś za prowadzenie procesu negocjacji warunków, sporządzaniu umów, załatwianiu formalności i podtrzymywaniu relacji handlowych z klientami, podmiotami administracji itp. To wymaga odpowiednich zdolności charakterologicznych, znajomości branży i rynku oraz pewnego przygotowania merytorycznego. Jak zostać contracts negotiatorem?

Contracts negotiator – wykształcenie zawodowe

Kwestia wykształcenia negocjatora umów jest sprawą złożoną. Wiele zależy od Twojej osobowości. Jeśli nie przejawiasz podstawowych predyspozycji – umiejętności negocjacyjne, komunikatywność, inteligencja, operatywność, szybkość myślenia w sposób analityczny – samo wykształcenie teoretyczne może okazać się niewystarczające. Są co prawda mniej lub bardziej wymagający pracodawcy. Niemniej każdemu zależeć będzie na pozyskaniu pracownika kompetentnego. Czy jednak nie da się tego zawodu nauczyć bądź rozwinąć umiejętności? Wykształcenie wyższe jest atutem, często wymaganym. To praca dla osób po prawie, ekonomii, finansach czy studiach inżynierskich związanych z konkretnymi branżami – budownictwem, motoryzacją, farmaceutyką, sektorem IT itp. Niektórych pracodawców przekona z kolei wykształcenie psychologiczne, socjologiczne czy z marketingu i zarządzania. Możesz też oprócz swojego bazowego wykształcenia ukończyć studia podyplomowe na kierunku pokroju mediacje i negocjacje.

Contracts negotiator – kursy i szkolenia

Możesz też nauczyć się technik negocjacyjnych w ramach organizowanych często kursów. W ofercie mają je firmy szkoleniowe, urzędy pracy, organizacje pozarządowe, fundacje czy nawet sami pracodawcy. Ważne, aby wybierać takie szkolenia, które wydają dyplom lub certyfikat. Każde doświadczenie, praca w handlu lub na stanowisku zarządzania zespołem będzie atutem. Nie bez znaczenia jest znajomość języków obcych – przynajmniej angielski. W niektórych firmach, o szerszym profilu biznesowym, może być wymagany też niemiecki, hiszpański, rosyjski albo chiński. To praca dla osób mobilnych, stąd wymagane jest oczywiście prawo jazdy.

Contracts negotiator – znajomość branży i rynku

To wszystko to tylko podglebie. W tej pracy liczy się znajomość branży, w której działa Twój pracodawca. Musisz orientować się w realiach danego rynku, materiałach, stosowanych technologiach, patentach, ich cenach i jakości. Skąd taką wiedzę czerpać? Części nauczą Cię wspomniane studia kierunkowe, ale musisz też samodzielnie zapoznać się z realiami branży. Aktualizować wiedzę, śledzić branżowe doniesienia, zmiany prawne i zachowania konkurencji. To praca dla osób, które stale są aktywne. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *