Press "Enter" to skip to content

Jak zostać cukiernikiem? Sprawdź co zrobić, by pracować jako cukiernik

Kim jest cukiernik? Cukiernik to pracownik, który zajmuje się wyrobem ciast, ciasteczek i innych słodkich wypieków. Działa zarówno jako pracownik etatowy w cukierniach, piekarniach pracowniach, hotelach, marketach. Jak i może prowadzić własną działalność gospodarczą. Choć prawidła tego zawodu w swej istocie nie zmieniają się od lat, pojawiają się nowe technologie, techniki, składniki odżywcze i dodatki piekarskie, które dają nowe możliwości na tworzenie unikalnych wypieków. Ułatwiające pracę narzędzia i receptury.

Cukiernik – Wykształcenie zawodowe

Choć talent i predyspozycje do pracy ze słodkimi przysmakami wynosisz z domu, potrzebne będzie Ci jeszcze drobiazgowe przygotowanie zawodowe. Takie daje wybór odpowiedniej szkoły już na poziomie tej branżowej lub technikum. Nauka w szkole branżowej trwa trzy lata. W tym czasie czekać będą Cię lekcje ogólnokształcące, ale też zajęcia dotyczące technologii żywności, chemii spożywczej, receptur piekarskich. Istotnym czynnikiem nauki zawody są praktyki, które odbywać będziesz w prawdziwej, wybranej przez siebie cukierni lub piekarni. Przez kilka dni w tygodniu czas spędzać będziesz nie w szkole, lecz na prawdziwym stanowisku pracy. Pracodawca w specjalnej umowie zobowiązuje się do nauczania Cię prawideł pieczenia ciast, dobierania składników oraz dbania o higienę i porządek na stanowisku pracy. Za ten czas otrzymujesz drobne wynagrodzenie. Nauka w szkole branżowej kończy się egzaminem zawodowym, który sprawdza Twoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Jego pozytywne zdanie daje Ci tytuł zawodowy cukiernika i pozwala podjąć od razu pracę zarobkową.

Cukiernik – nauka w technikum

Nie najgorsze przygotowanie zawodowe daje też technikum. Wybrać możesz zawody związane z cukiernictwem, technologią żywności albo gastronomią. Nauka trwa pięć lat i w większym stopniu skupia się na zagadnieniach teoretycznych. Choć również i wtedy czekać będzie Cię okres praktyk zawodowych do zaliczenia. Nauka w technikum również kończy się egzaminem zawodowym oraz maturą. Oprócz tego swoją wiedzę uzupełniać możesz poprzez szkołę lub studium policealne na kierunku cukiernictwo.

Cukiernik – Inne formy zdobycia zawodu

Oczywiście podglebie zawodowe zdobyte w szkole średniej możesz rozwijać na studiach wyższych. To jednak kolejne lata spędzone na nauce teoretycznej, a nie pracy zawodowej. Co, jednak jeśli Twoje młodzieńcze lata minęły, a Ty nadal czujesz zainteresowanie tym zawodem? Nic straconego. Szereg podmiotów – cukiernie, urzędy pracy, stowarzyszenia cukiernicze i firmy prywatne – organizują cyklicznie kusy zawodowe przygotowujące do pracy w cukierni. W takim przypadku istotna jest praktyka i umiejętności własne.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *