Press "Enter" to skip to content

Jak zostać franczyzobiorcą?

Podejmowanie współpracy w prowadzeniu działalności gospodarczej z większa firmą niesie ze sobą korzyści – zyskujesz rozpoznawalne logo, firma dzieli się z Tobą swoim know-how, dzieli zyskami i odwiedza Cię większa ilość klientów. Z Twojej strony franczyzodawca oczekuje, że będziesz prowadził działalność zgodnie z jego filozofią, zasadami oraz handlował właśnie jego towarami. Przed rozpoczęciem współpracy i przemianowania Twojego lokalu w kolejny np. sklep dużej sieci, przechodzisz specjalne szkolenie. Po jego zakończeniu wspólnie spisujecie umowę, wedle której zobowiązujesz się do zaopatrywania się u wskazanego dostawcy. A także musisz we własnym zakresie zadbać o lokalną reklamę usług i towarów swojego franczyzodawcy. Co może podlegać z jego strony kontroli tego, czy i w jaki sposób wywiązujesz się z umowy.

Franczyzobiorca – co musisz spełnić?

Podstawowym warunkiem jest prowadzenie przez Ciebie lub deklaracja chęci założenia działalności gospodarczej. Dobrze, jeśli już masz jakieś doświadczenia we współpracy z sieciami franczyzowymi. Franczyzobiorcy chętniej podejmą z Tobą współpracę, jeśli dostrzegą w Tobie potencjał – chęć pracy, osiągania sukcesów, systematyczność, zdolności handlowe, przedsiębiorcze i zarządzające, a także nastawienie na dłuższy marsz ku sukcesowi. Franczyzobiorca zazwyczaj podpisuje umowy na dłuższe terminy, zatem musi dostrzec w Tobie osobę wiarygodną i obiecującą. Jeszcze lepiej, gdy posiadasz już własny lokal lub nawet mały sklep, który jesteś skłonny przemianować na oddział większej firmy.

Franczyzobiorca – jak się pracuje?

Umowę franczyzową podpisać możesz w zasadzie z każdą większą firmą handlową, usługową czy obsługującą klientów. Nie musisz specjalnie do nich aplikować – najczęściej sami ogłaszają się w popularnych portalach ogłoszeniowych, na portalach społecznościowych lub nawet na swoich własnych witrynach internetowych. Dość kompleksowo opisują warunki i zasady współpracy. Wystarczy, że do nich się odezwiesz, a najprawdopodobniej otrzymasz odpowiedź. Jak jednak wygląda taka współpraca? Na ogół prowadzisz swoją działalność (o ile dotąd takową posiadasz) w podobny sposób jak dotychczas. Zwłaszcza gdy profil działalności Twojej firmy handlowej czy usługowej pokrywa się z charakterem firmy franczyzowej. Co prawda zmienia się logo, niektóre produkty i strój pracowników. Lecz ciągłość obowiązków pozostaje niespecjalnie zmieniona. Co jakiś czas przedstawiciele firmy odwiedzają Cię. Oczekują lojalności polegającej na propagowaniu ich produktów lub ich współpracowników. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *