Press "Enter" to skip to content

Jak zostać fryzjerem?

Od zawsze interesowały Cię kompozycje fryzur i czujesz, że mógłbyś być w tym dobry? Stoisz przed wyborem szkoły średniej? Może nawet po niej zastanawiasz się, czy nie dałoby się przebranżowić? Fryzjer to interesująca praca. Dająca wiele pola do popisu dla kreatywności i poczucia estetyki. Jednak jest też wymagająca umiejętności i wiedzy. W jaki sposób ją posiąść? Jak zostać fryzjerem? Czy da się w tym zawodzie zrobić karierę?

Wybór szkoły fryzjerskiej

Naukę zawodu fryzjera można podjąć na kilka sposobów. Najlepszym wydaje się odpowiedni wybór szkoły średniej. Szkoła zawodowa o zawodzie fryzjer oferuje przekazanie wiedzy teoretycznej na temat włosów. Ich budowy oraz sposobów pielęgnacji. Kilka dni w tygodniu uczniowie spędzają nie w szkole, lecz w prawdziwych salonach fryzjerskich. Tam pod okiem zawodowców praktycznie uczą się fachu. Technikum z kolei oferując zawód technik usług fryzjerskich, stawia na szerszą wiedzę teoretyczną. Dodatkowo specjalne zajęcia w dostosowanych do tego pracowniach. Nauka taka przypomina liceum, kończy się maturą. Praktyki są epizodem wyjętym z cyklu nauczania i trwającym około 4 miesięcy.

Po szkole fryzjerskiej

Obie te formy kształcenia kończą się egzaminem czeladniczym, po którym absolwent otrzymuje uprawienia zawodowe. Inną formą jest szkoła policealna o profilu fryzjerstwo. Ona także w ciągu 2 lat przekazuje wiedzę teoretyczną oraz wymaga zaliczenia odpowiednich praktyk. Takie zajęcia odbywają się niekiedy w weekendy. Kandydat na fryzjera musi wykazać się wiedzą na temat struktury włosa, środków chemicznych, które stosuje się do pielęgnacji oraz umiejętnościami manualnymi i zawodowymi. Jeżeli nie wybrałeś takiej formy edukacji, zawsze pozostają kursy fryzjerskie organizowane przez urzędy pracy lub inne instytucje kształcenia zawodowego.

Co po egzaminie czeladniczym?

Co możesz robić jako świeżo upieczony fryzjer? Twoja ścieżka kariery może potoczyć się trojako. Często zdarza się, że salon fryzjerski, w którym odbywałeś praktyki, jest chętny zatrudnić Cię tuż po szkole. Zwłaszcza jeśli wykazałeś się umiejętnościami, kreatywnym podejściem do pracy oraz odpowiednim nastawieniem wobec klientów. Kolejnym szczeblem jest asystent fryzjera. Jak nazwa wskazuje, jest to pomocnik starszego stażem fryzjera. Taka praca polega na wykonywaniu czynności pomocniczych. Nakładanie farby, mycie głowy klienta, przygotowywanie stanowiska do obsługi, suszenie włosów itp.

Asystent fryzjera

Salony często poszukują takich asystentów. Ich praca jest bardziej ambitna niż ucznia zawodówki i na pewno o wiele lepiej płatna. To także świetna forma rozwijania zdolności fryzjerskich. Gdy już dorobisz się praktyki, stażu i co lepsze opracujesz własne patenty fryzjerskie, możesz pracować jako pełnoprawny fryzjer. Możesz nawet pokusić się o własny salon fryzjerski. Wiedz to, że jest to zawód, w którym wskazany jest ciągły rozwój. Metodologia i technika nie stoją w miejscu. Organizowane są szkolenia i prezentacje, na których dowiesz się o nowych formach pielęgnacji włosów. Jednak nie tylko o tym, również o nowych produktach i sprzętach. Nie bez znaczenia się też trendy w modzie. Twoi klienci będą coraz bardziej wymagający. Więc jeśli nie chcesz pozostać standardowym osiedlowym goligłową, warto się rozwijać.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *