Press "Enter" to skip to content

Jak zostać konsultantem SAP?

Czy sektor IT jest tym, czym powinieneś się zainteresować? Oczywiście, nie jest to branża dla każdego. Wymaga umiejętności, specyficznego, matematycznego sposobu myślenia. Oraz poczucia pasji. Jednym z zawodów, które wyrosły w ostatnich latach jest właśnie konsultant w kwestii oprogramowania typu SAP.

Konsultant SAP – czym jest SAP?

O co chodzi z tym SAP? Skrót ten pochodzi od nazwy niemieckiej firmy informatycznej. Jako pierwsza przyniosła branży oprogramowanie typu ERP. Stosuje się je w celu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Nie jest dziś ta firma jedyna, która tego typu oprogramowanie produkuje. Jednak tak jak do butów sportowych przywarła marka Adidas, tak do oprogramowanie ERP nazywa się powszechnie dziś „Typu SAP”. Samo oprogramowanie w zarządzaniu zasobami firmy to jednak nie wszystko. Potrzebny jest do tego odpowiedni specjalista.

Konsultant SAP – wymagania zawodowe

Jak takim specjalistą zostać? Istotnym elementem są studia informatyczne. To zresztą widnieje w większości ofert pracy. Tytuł inżyniera stanowi niekiedy niezbędne minimum. Do tego istotne jest te własne doświadczenie i nauka we własnym zakresie. Co jeszcze wymagają pracodawcy od potencjalnych kandydatów na to stanowisko? To oczywiście może zależeć od konkretnej branży, w której systemy informatyczne są wykorzystywane do zarządzania zasobami i procesami. Jedna firma może wymagać od Ciebie znajomości języków java, html, web service, xml. Dość istotna jest znajomość i rozumienie filozofii procesów biznesowych. Tworzenie dokumentacji technicznej, zdolność do rozwiązywania problemów związaną z optymalizacją zasobów i zarządzania kadrami. Wszystko to musi mieć przełożenie na umiejętność obsługi specjalistycznego oprogramowania. Bardzo duży nacisk pracodawcy kładą na znajomość języków obcych. Angielski to już standard, ale coraz częściej wymieniane są inne „duże” języki takie jak niemiecki, francuski, hiszpański albo… chiński.

Konsultant SAP – umiejętności miękkie

Czy jednak przygotowanie informatyczne wystarcza? Teoretycznie tak, lecz musisz pamiętać, że współpracujesz z zespołem i masz kontakt z klientami. To powoduje, że musisz wykazywać się szeregiem zdolności interpersonalnych. Mówimy tu o komunikatywności, operatywności, otwartości i umiejętności podtrzymywania relacji. Bardzo istotne, abyś wyrażał swoje myśli, uwagi (a niekiedy i polecenia) w sposób klarowny, kulturalny i asertywny. Do tego w pracy potrzebne będzie Ci analityczne myślenie, szybkie podejmowanie decyzji, umiejętność zachowania zimnej krwi. To praca, która wymaga skrupulatności i poświęcenia uwagi. Nawet drobne niedopatrzenia, niewykorzystanie resztek zasobów albo nieodpowiednio rozłożone akcenty mogą w dużych liczbach powodować niewydolność przedsiębiorstwa i przepływu danych. Nie trzeba tłumaczyć jak blisko od tego stanu rzeczy jest do ponoszenia strat.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *