Press "Enter" to skip to content

Jak zostać optykiem?

Wzrok to jeden z najcenniejszych darów, jakie mamy. Niestety z wiekiem lub pod wpływem promieniowania ekranu telewizora, lub monitora, nasz wzrok się psuje. Widzimy gorzej, oddalone obiekty są rozmyte i nieostre. To utrudnia funkcjonowanie. Potrzebujemy więc soczewek lub okularów. Przy ich doborze i wyrobnictwie pomoże nam optyk. Jak takim fachowcem zostać?

Optyk – Wykształcenie zawodowe

Istnieje kilka form zdobycia zawodu optyka. Każda z nich wiąże się z odpowiednią edukacją. Przygotowania do pracy jako optyk możesz rozpocząć już na etapie wyboru szkoły średniej. Odpowiednie technikum daje Ci wykształcenie i tytuł zawodowy technik optyk. Nauka trwa 5 lat. Obok przedmiotów ogólnokształcących – z czego szczególny nacisk brany jest na matematykę, biologię i fizykę, masz też szereg przedmiotów zawodowych. Dowiesz się o budowie ludzkiego oka, funkcjach poszczególnych elementów oraz o chorobach narządu wzroku. Do tego, w jaki sposób można je leczyć i przede wszystkim korygować. Za pomocą okularów lub soczewek. Czekają Cię też przedmioty, w których będziesz uczył się sporządzać i prawidłowo czytać rysunki techniczne. Lata spędzone w technikum kończą się maturą i egzaminem zawodowym. Możesz już wtedy rozpocząć karierę.

Optyk – Studia wyższe lub policealne

Jeżeli jednak szkołę średnią wybrałeś nieco inną, nic straconego. Zawsze możesz skorzystać z policealnego studium, kursów zawodowych. Tam również poznasz tajniki anatomii i patologii narządu wzroku. Oraz metod korekcyjnych. Wyższą półką są studia na uczelni wyższej. Naturalnym wyborem są kierunki lub specjalizacje optyka okularowa albo optometria. Studia dają najszerszy zakres wiedzy medycznej i fachowej z zakresu optyki. Dowiesz się szczegółowiej o technologii powstawania szkieł okularowych, opraw. Ale także czekać Cię będą przedmioty dotyczące elektrotechniki i elektroniki.

Optyk – Niezbędne praktyki

Oprócz wykształcenia w tym zawodzie bardzo istotne jest też doświadczenie. To praca z ludźmi i wymagająca manualnej wprawy. Dlatego niezależnie od formy wykształcenia, jaką wybierzesz, czekają Cię również obowiązkowe praktyki. Takie zajęcia obywają się w pracowniach optycznych lub optometrycznych pod okiem specjalistów. Uczysz się dokonywać pomiarów wzroku, obsługi narzędzi i sprzętu oraz wykonywania szkieł i opraw. Do tego do zaliczenia będziesz miał przedmioty związane z przedsiębiorczością i prowadzeniem własnej działalności usługowej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *