Press "Enter" to skip to content

Sprawdź ile zarabia optyk

W naszych publikacjach staraliśmy się udowodnić, że zawód optyka jest dziś bardzo pożądany. W końcu wady wzroku są coraz częstsze i niekiedy się pogłębiają. To wymaga zaopatrywania się w okulary. Nie zawsze jedna para wystarczy na zawsze. Czy zatem możesz dobrze zarobić jako optyk, który spełnia te usługi? Sprawdź nasze ustalenia. Posiłkujemy się wiedzą portali zajmujących się wynagrodzeniami Polaków. Oraz doświadczeniami optyków.

Optyk – Co ma wpływ na Twoje zarobki?

W dużej mierze zależy to od miejsca, w którym pracujesz. W artykule Optyk – etat czy własna firma? Piszemy o pomysłach na zatrudnienie w zawodzie optyka. Nieco więcej zarobisz, jeśli prowadzisz własną firmę. Jednak wtedy musisz pamiętać, że samo jej założenie i wyposażenie wymaga kapitału. Wpływ na zarobki ma też Twoje doświadczenie, poziom wykształcenia i staż pracy. Istotne różnice występują w poszczególnych regionach kraju, a nawet pomiędzy większymi i mniejszymi miastami. Najwięcej zarobisz w Warszawie, Gdańsku lub Wrocławiu. Najniższe zarobki optyków spotkasz na ścianie wschodniej oraz w lubuskim.

Optyk – mediana zarobków

Przeciętnie w Polsce jako optyk zarobisz 3850 zł brutto na miesiąc. To mediana, a zatem wynika to, z tego, że połowa optyków zarabia w przedziale 3290 – 5020 zł. W badaniu uwzględniono różne formy zatrudnienia optyka, doświadczenie i inne dodatki socjalne. Pozostała połowa optyków dzieli się na dwie ćwierci – jedni zarabiają poniżej 3290 zł, zaś reszta znacznie powyżej 5020 zł. Właściciele zakładów optycznych i gabinetów optymetrycznych potrafią inkasować za swoje usługi nawet ponad 10 000 złotych miesięcznie.

Optyk – Przykładowe ceny usług

Niewątpliwie na wysokość Twojej pensji ma wpływ kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Jeżeli jesteś zatrudniony na etat, jest to szczególnie odczuwalne. Ta kondycja jednak jest ściśle powiązana z zainteresowaniem ze strony klientów. A na nie z kolei wpływ ma wysokość cen za usługi, jakie oferuje Twój gabinet. Podamy Ci kilka orientacyjnych liczb za typowe usługi optyczne. A zatem komputerowe badanie wzroku, które ma na celu wykazać rodzaj i stopień wady kosztuje 30 – 70 zł. Nieco mniej zapłacisz za dobór okularów, jeśli wada okaże się znaczna – 30 – 50 zł. Znacznie drożej kosztuje dobór soczewek – 70 – 100 zł. Ich opakowanie, które opiewa na 6 sztuk to wydatek 50 – 560 zł. Ceny szkieł są zróżnicowane i zależą od grubości i rodzaju. Przykładowo szkła plastikowe to cena 50 – 200 zł. Zaś szkła dwuogniskowe z antyrefleksem to już wydatek rzędu 260 – 650 zł. Jeśli potrzebujesz oprawek korekcyjnych czeka Cię zapłata 40 – 3000 zł. Jeśli mają być bezramkowe, wtedy widełki wynoszą 120 – 2500 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *