Press "Enter" to skip to content

Optyk na etacie czy własnej działalności?

Skoro czytasz nasze publikacje, zapewne rozważasz ścieżkę zawodową optyka. Zapotrzebowanie na Twoje usługi prawdopodobnie nie będzie malało, a wręcz rosło. Styl życia, jaki przyjęliśmy w ostatnich dekadach oraz mnogość szkodliwych czynników sprawia, że choroby oczu są przypadłością cywilizacyjną. A tym samym wszelkie wady – daleko lub krótkowzroczność najlepiej korygować właśnie u optyka. Sprawdź, gdzie możesz pracować w tym zawodzie. A może lepszym pomysłem jest założenie własnej działalności?

Optyk – Rozwój zawodowy

Tytuł technika optyka lub nawet magistra nie musi kończyć Twojego rozwoju zawodowego. Istnieją pewne inne formy zwiększenia swoich kompetencji oraz prestiżu. To wpłynie z pewnością na renomę Twojej osoby lub gabinetu. A tym samym nieco zwiększy lukratywność Twojego zajęcia. Jeżeli masz zaliczone trzy lata pracy zawodowej, możesz przystąpić do egzaminu czeladniczego. Po upływie kolejnych trzech lat, egzaminu mistrzowskiego. Oba z nich składają się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. W tej drugiej postawione przed Tobą będzie zadanie. Sposób jego wykonania będzie świadczyć o Twoich umiejętnościach praktycznych. To opcjonalne. Za to z pewnością powinieneś śledzić zmieniające się trendy w optyce. Pojawiają się nowe rozwiązania, technologie i sprzęt. Powinieneś być z tym na bieżąco by podnosić jakość swoich usług i skutecznie konkurować.

Optyk – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

W zasadzie głównie w zakładach optycznych. Zarówno jako etatowy pracownik w już istniejącym. Lub jako przedsiębiorca, który zakłada własny gabinet optyka. Oprócz tego szukać pracy możesz też w firmach produkcyjnych, które zajmują się wyłącznie produkowaniem okularów lub soczewek. Robią to na zamówienie lub w ilościach przemysłowych.

Optyk – Własny gabinet optyczny

Własna działalność w tym zawodzie to ambitne wyzwanie, ale i bardzo korzystne w przypadku powodzenia. Sam decydujesz o zakresie swoich usług. Dobierasz metodologię, godziny pracy i stawki. Sam decydujesz, której pracy się podejmujesz, a którą zostawiasz ewentualnym pracownikom. Sam też inkasujesz wszystkie zyski. Jednak własny gabinet optyczny to też dość wysoki próg wejścia. Rynek jest liczny, ale konkurencja również nie śpi. Założenie gabinetu to wymagania lokalowe, rynkowe oraz sprzętowe. Szacuje się, że na wyposażenie – zwłaszcza jeśli zamierzasz przeprowadzać zabiegi optometryczne – musisz wydać około 80 – 100 tysięcy złotych. Na Twojej głowie leży również zadbanie o pozyskiwanie klientów. Reklama, atrakcyjne ceny oraz dobra lokalizacja. W większym mieście z pewnością przyda się strona internetowa, ulotki i wyraźny szyld.

Optyk – Współpraca z NFZ

Wielu optyków nie poleca współpracy z tą instytucją. Przekonują, że refundacje są znikome. Klienci nie odczuwają tego w cenie, a taka współpraca generuje mnóstwo zajętego czasu na wypełnianie dokumentów i składanie sprawozdań. Wielu optyków woli dać klientom zniżkę kilku złotych niż tracić czas na pozyskiwanie groszy z NFZ.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *