Press "Enter" to skip to content

Kelner – charakter pracy i realia

Praca w lokalach gastronomicznych jako kelner bywa ciekawa i kształcąca charakter i osobowość. Ciągły ruch, obcowanie wśród ludzi i zmieniające się okoliczności mogą fascynować i dodawać energii, ale też z tego samego powodu być uciążliwe i męczące. Przyjrzyjmy się na chwilę, jak wygląda praca kelnera.

Jakie są obowiązki kelnera?

Kelner obsługuje gości lokali gastronomiczny w sposób pełny. Ma za zadanie ich przyjmować, proponować miejsce usadowienia, odebrać zamówienie, a następnie w kulturalny i atrakcyjny sposób je dostarczyć. Kelner przynosi gościom menu, proponuje odpowiedni dobór dań oraz napojów do danego klienta, pory dnia lub roku. Dobrze więc jest, gdy kelner zna kartę dań. Ważne jest, by wiedział, w którym momencie się pojawić oraz być czułbym na wezwania klienta. W ten sposób nie męczy go, lecz daje czas do namysłu. Nienachalne dopytywanie o pomoc, dodatkowe usługi również należą do obowiązków kelnera. Ostatnim etapem jest przynoszenie rachunku za zamówienie. Poza obsługą klientów kelner zobowiązany jest też do dbania o lokal. Przystrajania go, nakrywania stolików i sprzątania po gościach. Talerze muszą być odniesione do zlewu a stół uprzątnięty.

Kelner — Znajomość kulinariów

Jak wspomniano, kelner powinien znać zawartość karty dań. Być świadomym tego, co jest serwowane. W ten sposób jest w stanie wytłumaczyć klientowi, jak dokładnie wygląda potrawa oraz jaki napój może do niej pasować. Umiejętne podsunięcie wina, piwa lub soku w zależności od klienta i okoliczności to jedna z cech, które charakteryzują mistrzów w tym zawodzie. Dobry kelner wie, jak istotne jest łączenie alkoholi z daniami, znaczenie temperatury i sposobu podania. Klienci miewają też pewne choroby pokarmowe takie jak nietolerancja laktozy lub glutenu. Dobry kelner powinien zachować się odpowiedzialnie i z góry odradzić zamawianie pewnych „niebezpiecznych” dań.

Kelner — Ubiór podczas pracy

Lokale gastronomiczne wymagają od pracowników w charakterze kelnera lub barmana odpowiedniego stroju. Często pracodawcy sami je dostarczają w charakterze uniformu. Oczywiście każda restauracja lub klub mają swoje zwyczaje i przyjęte założenia estetyczne. Często jednak spotyka się pewien kanon, który polega na klasycznej, wiązanej muszce, białej eleganckiej koszuli, czarnych spodni w kant oraz wizytowych półbutach. Do tego aparycję poprawiają starannie uczesane włosy, dbałość o higienę i stosowane perfumy.

Kelner — Kilka porad

Podpytaliśmy kelnerów, jakich rad udzieliliby początkującym w tym zawodzie. Najczęściej wskazywali na cechy osobowościowe i pewne istotne zachowania. Ważne jest, żeby próbować złapać wzrokowy kontakt z gościem, połączony z uśmiechem. Daje to wrażenie traktowania indywidualnego i z sympatią. Swobodne i śmiałe poruszanie się między stolikami daje wrażenie pewności siebie i bezpiecznego otoczenia. Jednak stanowczo przestrzegają przed jawnym kwestionowaniem decyzji gościa. Subtelne sugestie nie mogą wyjść poza swój wymiar.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *