Press "Enter" to skip to content

Kelner – warunki pracy i choroby zawodowe

Praca kelnera charakteryzuje się systemem zmianowym, w zależności od wielkości i rodzaju lokalu do nawet trzech zmian. Nawet jeśli jesteś zatrudniony na etat, pracujesz zazwyczaj dłużej niż 8 godzin. Co jest zaliczane do nadliczbowego wymiaru. To wynika ze specyfiki tej pracy – imprezy okolicznościowe, bankiety, praca w nocy. Mimo tego, że jest to praca ludźmi, w pewnym momencie następuje jej rutynizacja. Kelner wykonuje ciągle te same czynności, działa w hałasie i pod wpływem specyficznego oświetlenia. Wszystko to wpływa drażniąco na jego umysł i ciało.

Kelner — Czynniki fizyczne

Wykonywanie powtarzalnych ruchów angażuje stale te same grupy mięśni. Zapraszanie gości, wybór i przygotowywanie stolika. Zaprowadzanie do niego gości, podawanie menu i potraw oraz odprowadzanie, choć wydają się urozmaicone, napinają wciąż te same partie ciała. W ten sposób szybciej się męczą niż pozostałe. Taka nierównowaga powoduje zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie. Praca kelnera przez większość czasu jest stojąca oraz niekiedy wymagająca eleganckiego, lecz nieco mniej wygodnego stroju, na którego stan stale należy uważać. Takie pozycje są niewygodne dla kręgosłupa, obciążane są ręce i nogi. Najbardziej z kończyn górnych obciążone są palce. Utrzymywanie stale tej samej pozycji skutkuje nadmiernym wykorzystywaniem energii organizmu oraz drażnienia ośrodkowego układu nerwowego.

Kelner — warunki pracy i choroby zawodowe

Obciążone są stawy, więzadła i ścięgna. A to prosta droga do chorób układu ruchów i krążenia takich jak miażdżyca. Oprócz tego w lokalu panuje specyficzna temperatura. Sama sala dla gości zazwyczaj jest klimatyzowana, za to w kuchni i na zapleczu może być wyraźnie odmienna. Do tego stały nawiew wilgotnego powietrza powodują narażenie na przeziębienia i choroby stawów. Kelner szybciej męczy się i poci. To utrudnia utrzymywanie większej ilości talerzy w rękach. Sprzęt kuchenny powoduje hałas i wibracje powietrza. Gwar restauracji potęguje bodźce słuchowe, które mogą prowadzić do jego uszkodzenia. Do tego dochodzi specyficzne oświetlenie, które dla gości ma mieć charakter nastrojowy, lecz długotrwała i wytężona praca kelnera w takich warunkach źle wpływa na jego zmysł wzroku.

Kelner — Czynniki psychospołeczne

Praca kelnera jest obciążona dużą dozą stresu i wymaga sporej na niego odporności. W tej branży stała ekipa w lokalu jest rzadkością, najczęściej kelnerzy pracują rotacyjnie lub sezonowo. To utrudnia zgranie się, organizację pracy oraz wydłuża procesy decyzyjne. Klienci bywają różni, nie wszyscy są kulturalni, a poza bardzo drastycznymi przykładami, kelner musi znosić niestosowne zachowania w imię dobrego odbioru lokalu. To nie spotyka się ze zrozumieniem kierownictwa i osób nadzorujących. Całość potęguje napięcie fizyczne i psychiczne kelnera.

Kelner — Choroba syropu klonowego

Przypuszcza się, że stałe natężenie opisanych wyżej czynników psychicznych i fizycznych stanowiska pracy kelnera może prowadzić do choroby syropu klonowego (MSD). Charakteryzuje się ona zaburzonym metabolizmem, a objawami są drgawki, wymioty, ulewania oraz niechęć do jedzenia, ale także senność, apatia i niekiedy trudności w oddychaniu.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *