Press "Enter" to skip to content

Kierowca autobusu – etat czy własna firma?

Rozważając podjęcie pracy jako kierowca autobusu, zapewne zastanawiasz się, jak wyglądają jej realia. O tym, jak pracuje kierowca autobusu, piszemy w poprzednim artykule. Tym razem opowiemy Ci, gdzie możesz szukać zatrudnienia w tym zawodzie oraz pokażemy Ci możliwości przejścia na własny rachunek.

Kierowca autobusu – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Jako kierowca autobusu główne adresy, do których możesz udać się w poszukiwaniu zatrudnienia to publiczne i prywatne firmy przewozowe. Praktycznie każde większe miasto organizuje w ramach swojego budżetu komunikację miejską. Kursujesz wtedy po danym mieście, a także w jego okolicach. Jeśli chodzi o rynek przewozu osób między miejscowościami, istnieje bardzo rozliczna konkurencja. Już od lat pasażerowie nie są skazani wyłącznie na usługi rozmaitych oddziałów PKS. Które to zresztą również stanowi dobre miejsce do zatrudnienia. Polska usiana jest rozlicznymi firmami przewozowymi, które używają autobusów i busów. Część firm podpisuje umowy z zakładami pracy albo szkołami w celu regularnego dowozu pracowników i dzieci. Oprócz tego o pracę pytać możesz w biurach turystycznych i firmach wycieczkowych.

Praca kierowcy autobusu na etacie

W większości przypadków pracodawcy podpisują z kierowcami zwyczajową umowę o pracę. Zachowujesz wtedy pełnię praw emerytalnych i ubezpieczeniowych etatowego pracownika. Jest jednak kilka różnic od pana zza biurka. Przede wszystkim miejscem Twojej pracy jest autobus i ruch. Pracujesz też w bardzo różnych godzinach. W każdych warunkach atmosferycznych. Często pracować będziesz też w dni wolne od pracy, a nawet ustawowe święta.

Kierowca autobusu – Szkolenia okresowe

Prawo jazdy kategorii D oraz kwalifikacja wstępna pozwalają Ci pracować tylko przez 5 lat. Po tym okresie musisz zaliczyć szkolenie okresowe. Odbywa się to w formie 35-godzinnego kursu oraz egzaminu. W ten sposób potwierdzasz swoje umiejętności oraz uaktualniasz wiedzę na temat zmian prawnych w przepisach ruchu drogowego i funkcjonowania przewozu osób. Szkolenie okresowe będziesz musiał wykonywać cyklicznie, co 5 lat.

Kierowca autobusu – Własna firma przewozowa

Jeśli posiadasz jakąś wyjściową bazę w postaci choćby jednego autobusu lub busu, możesz pomyśleć nad własną działalnością gospodarczą. Mając własną firmę przewozową osób możesz prowadzić wymienione wcześniej aktywności na własną rękę. Inkasując zyski do własnej kieszeni, z pominięciem podatków i wypłat dla pracowników. Istnieje kilka wymogów dotyczących tego typu działalności gospodarczej. Jest ona regulowana i wymaga otrzymania stosownych pozwoleń. Do tego wymagane jest, aby przynajmniej jedna osoba w firmie miała uprawnienia do przewozu osób. Nie możesz być osobą karaną ani pozbawioną praw publicznych. Do tego musisz posiadać jakąś stałą i niefikcyjną siedzibę. Firmę założyć możesz w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako spółkę cywilną. O tym, jak założyć firmę przewozową, napiszemy w osobnym artykule.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *