Press "Enter" to skip to content

Kierowca autobusu – jak wygląda praca?

O tym, jak zostać kierowcą autobusu oraz ile możesz w tym zawodzie zarobić piszemy w osobnych artykułach. Tym razem opowiemy Ci, jaki powinien być dobry przedstawiciel tego zawodu. I jakie są kulisy jego pracy.

Kierowca autobusu – Predyspozycje zawodowe

Wyrobienie prawa jazdy kategorii D oraz umiejętność prowadzenia takiego pojazdu to jeszcze nie wszystko. Kierowca autobusu powinien wykazywać się pewnymi cechami, które są typowe dla tego zawodu. Musisz wiedzieć, że jest to praca odpowiedzialna. Nie podróżujesz sam. Odpowiadasz za bezpieczeństwo kilkunastu lub kilkudziesięciu osób. Dlatego musisz wykazywać się zdolnością do koncentracji, zimnej krwi oraz dobrego refleksu. Nie jeździsz po sterylnym torze, lecz po kierującej się swoimi prawami ulicy. Sytuacje mogą być niespodziewane i nietypowe. Wymagać będą od Ciebie szybkiego podejmowania decyzji i logicznego reagowania. Przydatną umiejętnością jest cierpliwość – niekiedy czekać będą Cię korki lub przedłużająca się trasa. Kierowca autobusu to też praca z ludźmi. Bardzo różnymi. Natrafisz prawdopodobnie na cały przekrój społeczny, a to rodzi okazje do sytuacji miłych, ale i irytujących. Musisz wykazywać się empatią i życzliwością (w końcu dbasz o dobry wizerunek firmy), ale i niekiedy stanowczością i asertywnością. Ważne, abyś był opanowany i kulturalny.

Kierowca autobusu – Jak wygląda praca?

Najkrócej mówiąc, jako kierowca autobusu poruszać musisz się do wyznaczonego celu. W zależności od rodzaju autobusu i miejsca zatrudnienia może to być rotacyjny kurs wokół miasta albo daleka podróż. Autobus miejski ma wyznaczony plan przystanków. Są one dość blisko siebie usytuowane, wymagają abyś stawiał się na nich regularnie i punktualnie. Trasy międzymiastowe dzielą się na te przyśpieszone i zwyczajne. Te pierwsze kursy polegają na rzadszym zatrzymywaniu się. Może wydawać się to relaksującą, a nawet nieco monotonną pracą. W końcu nie wiele robisz, a tylko podróżujesz. Nie jest jednak tak różowo. Na Twojej głowie spoczywa dbałość o bezpieczeństwo, pilnowanie kasy oraz punktualności. Twoim zadaniem będzie też pomoc pasażerowi z załadowaniem bagażu. A niekiedy umożliwienie wejścia do autobusu osobie starszej lub niepełnosprawnej.

W jakich godzinach pracuje kierowca autobusu?

W naprawdę każdych. Nie tylko pracować przyjdzie Ci zarówno w dzień, jak i w nocy. Ale też godziny pracy możesz mieć naprawdę rozbite. Autobus musi być w ruchu o północy, świcie, w pełni dnia, a także po południu. To wymaga od Ciebie sporej dyspozycyjności i elastyczności. Rozkłady jazdy ulegają zmianie. A z nim Twój tygodniowy grafik. Ten ustalasz bezpośrednio z przełożonym. Może zdarzyć się, że pracować będziesz niemal cały dzień, po czym dwa dni będziesz miał wolne. Do tego niejednokrotnie przyjdzie Ci pracować w święta państwowe i religijne. Na Twoje szczęście kursów jest wtedy wyraźnie mniej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *