Press "Enter" to skip to content

Kierowca autobusu – ile zarabia?

Kierowca autobusu to specyficzna praca. Dużo podróży i mijanych ludzi oraz nieprzespanych nocy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile mógłbyś zarobić pracując, w ten sposób? Sprawdziliśmy to za Ciebie, analizując oferty i portale zajmujące się wynagrodzeniami Polaków. Zobacz, co ustaliliśmy.

Co ma wpływ na wysokość pensji kierowcy autobusu?

Istotnym czynnikiem, który wpływa na wysokość zarobków kierowcy autobusu, jest miejsce jego zatrudnienia. Możesz pracować zarówno dla podmiotów państwowych, samorządowych, jak i prywatnych. Nieco inaczej rozliczani są kierowcy krążący po wielkim mieście, inaczej ci mający krótkie i regularne kursy międzymiastowe. Na nieco wyższe zarobki możesz liczyć, jeśli wykonujesz kursy bardzo odległe lub zagraniczne. Istotny jest też region kraju. Zamożność ogólna społeczeństwa ma wpływ na chęć z korzystania z autobusów, a także wpływy podatkowe. Są samorządy biedniejsze i bogatsze. Na wysokość Twojej pensji wpływ ma też rodzaj zatrudnienia (czyli typ umowy) oraz staż. Im pracujesz dłużej, tym wyższy staje się tzw. dodatek stażowy.

Kierowca autobusu – średnia zarobków

Według fachowych serwisów przeciętnie w Polsce jako kierowca autobusu zarobisz 3200 zł netto. Najczęściej Twoja pensja mieścić się może w widełkach 2600 – 4000 zł na rękę. Około 25% kierowców zarabia poniżej 2600 zł, zaś kolejna ćwierć wyżej niż 4000 zł. Wliczane w średnią są wszystkie formy zatrudnienia i typy pracodawców. Najwięcej zarobisz w Wielkopolsce – tam średnia wynosi 3950 zł. Dość dobrze jest też w województwach mazowieckim (3800 zł), zachodniopomorskim i pomorskim (3690 zł). Najniższa pensja czeka Cię z kolei na ścianie wschodniej – podkarpackie oferuje średnio 3150 zł, podlaskie 3260 zł, a świętokrzyskie 3135 zł. Jeśli chodzi o miasta, rekordzistą okazał się ostatnio Szubin – tam jako kierowca autobusu liczyć możesz nawet na okolice 6200 zł. Dość dobrze kierowcy zarabiają też w Przasnyszu (5695 zł) oraz w Nowym Tomyślu (5700 zł).

Kierowca autobusu – ile zarabia za granicą?

Jak zapewne się domyślasz – jako kierowca autobusu zarobisz za granicą więcej. Za przykład wzięliśmy trzy kraje zachodniej Europy. To tam najczęściej wybierają się Polacy w poszukiwaniu lepszego zarobku. Oczywiście tam też istnieje rozróżnienie na regiony, typy umowy i warunki płacowe. Przeciętnie jednak można uznać, że w Niemczech średnio zarobisz – w przeliczeniu na złotówki – ponad 15 tysięcy. Dość podobnie jest w Norwegii. Tam kierowca autobusu zarabia średnio 14500 zł brutto. Wielka Brytania oferuje średnio nieco mniej – 11500 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *