Press "Enter" to skip to content

Kierowca ciężarówki – jak wygląda praca?

Praca kierowcy zawodowego ciężarówki jest wymagająca i specyficzna. Jest ona dla Ciebie, jeśli jesteś cierpliwy, odporny psychicznie oraz cieszysz się dobrą kondycją fizyczną. Być może dalekie podróże ogromnym autem to coś, co Cię kręci. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze zawodu, sprawdź, w jaki sposób na co dzień wygląda taka praca.

Parę słów o zawodzie

Wydawać by się mogło, że jest to zajęcie łatwe i niewymagające. Wsiadasz w samochód, jedziesz w wyznaczone miejsce, odwiedzasz magazyn. Następnie tylko załadować towar, przewieźć go do celu, rozładować i inkasować wypłatę. Nie jest tak do końca. Odległość transportu może być naprawdę duża. Niekiedy będziesz trasie musiał spędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin. Przez ten cały czas jesteś odpowiedzialny za ładunek. Twoja uwaga musi być stale skupiona, by prawidłowo jechać i nie łamać przepisów. Oprócz tego musisz dbać o stosowanie wytycznych i norm załadunku i rozładunku. Kabina samochodowa to trochę Twój drugi dom. Tam sypiasz, jadasz i spędzasz całe dnie. Choć za oknem krajobraz jest bardziej dynamiczny niż w domu.

Jazda tirem

Według przepisów jednorazowo jechać możesz przez maksymalnie 9 godzin. Po około 4,5 godziny musisz zrobić sobie 45-minutową przerwę. To istotne, abyś był wypoczęty i nie stanowił zagrożenia na drodze dla innych i dla siebie. Jeśli zachodzi potrzeba, możesz ten limit 9 godzin przekroczyć do 10. Możesz tak zrobić tylko dwa razy w ciągu tygodnia. Po takiej jeździe Twoja przerwa musi trwać już nie 45 minut, lecz 9 godzin.

Jak długie są trasy?

Niekiedy przyjdzie Ci przemierzać stosunkowo krótkie odcinki na terenie Polski. Wtedy jesteś w stanie odwiedzać dom codziennie. Innym razem jechać możesz do sąsiedniego lub odległego kraju. Wtedy opuszczasz dom na tydzień, dwa lub nawet miesiąc. To zależy czy swoją pracę wykonujesz o statusie kierowcy krajowego, lokalnego czy międzynarodowego.

Blaski i cienie

Główną zaletą tej pracy to stosunkowo niezłe zarobki. Przynajmniej w porównaniu do innych przeciętnych wynagrodzeń w Polsce. Zwłaszcza jeśli pracujesz dla firmy zagranicznej. O tym szerzej piszemy w artykule Kierowca ciężarówki – ile zarabia? Do tego jest to dobra praca dla Ciebie, jeśli lubisz spokój, nie męczy Cię samotność i kręcą Cię dalekie podróże. Okupione jednak jest to rozłąką z rodziną, która trwa tygodniami. Przez ten czas funkcjonujesz w spartańskich warunkach. Do tego dochodzi stres związany z odpowiedzialnością za towar i zapłacone za niego pieniądze.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *