Press "Enter" to skip to content

Kierowca ciężarówki – jak zostać?

Lubisz dalekie podróże i jazdę samochodem? Myślisz, że prowadzenie tira to byłoby zajęcie dla Ciebie? Poczucie mocy, pęd i impet. Ale też długie trasy, które spędzasz zupełnie sam, jedynie w towarzystwie radia. Jeśli to Cię nie zraża, sprawdź, co musisz zrobić, by pracować zawodowo jako kierowca ciężarówki.

Predyspozycje zawodowe

Musisz wiedzieć, że jest to praca bardzo wymagająca. Choć siedzenie i jazda wydają się relaksujące, nie jest to zajęcie dla każdego. Z pewnością nie dla Ciebie, jeśli nie lubisz samotności. Potrzebujesz sporej odporności psychicznej, by spędzać całe dnie bez rozmawiania z innymi ludźmi. Oprócz tego przyda Ci się dobra kondycja fizyczna. Nie tylko dlatego, że rozładunek może wymagać krzepy. Długotrwałe siedzenie nie wpływa korzystnie na układ krążenia i stawy. Do tego grozić Ci może spora nadwaga. Dlatego, jeśli podejmujesz się takiej pracy, musisz wygospodarować też czas na treningi ciała i ducha.

Wymagane odpowiednie prawo jazdy

Jeśli pracujesz zarobkowo, prowadząc ciężarówkę, jesteś po prostu kierowcą zawodowym. Do tego potrzebujesz nie tylko chęci i umiejętności prowadzenia swojego autka. Ale i odpowiednich uprawnień. Przede wszystkim prawo jazdy. Zwyczajowa kategoria B to za mało. Do ciężarówki potrzebujesz kategorii C, a ponieważ zazwyczaj przy ciężarówce wieziesz przyczepę, wtedy C + E. Oznacza ona pozwolenie na przewóz rzeczy. Wyrobić możesz ją w podobny sposób jak każde inne prawo jazdy. Potrzebujesz zgodnego z przepisami zdjęcia, wypełnienia wniosku, orzeczeń lekarskich i psychologicznych. Wydział Komunikacji w Twoim starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim poda Ci Profil Kandydata na Kierowcę. Z nim udasz się na szkolenie do uprawnionego ośrodka. Całość przypomina przygotowania do pracy jako kierowca autobusu. W jego przypadku potrzebna jest kategoria D. Szerzej o tym, jak wyrabiane jest prawo jazdy dla kierowcy zawodowego piszemy, w artykule Kierowca autobusu – jak zostać?

Kwalifikacja zawodowa

Oprócz prawa jazdy kategorii C / C+ E potrzebujesz też zdobyć kwalifikację zawodową. Uzyskać ją możesz na drodze specjalnego kursu, który zazwyczaj organizują ośrodki szkoleń kierowców. Często, dla ułatwienia, łączą jego przeprowadzanie wraz z regularnym szkoleniem na prawo jazdy kategorii C. Jeśli masz skończone 21 lat oraz już wyrobione takie prawo jazdy, możesz skorzystać z opcji kwalifikacji zawodowej przyśpieszonej. Nauka kończy się egzaminem, który przeprowadza się w formie testu. Składa się z 20 pytań ogólnych i 10 bardziej specjalistycznych. Pozytywny wynik skutkuje uzyskaniem pozwolenia na prowadzenie zawodu kierowcy zawodowego ciężarówki. Takie uprawnienie masz jednak tylko na 5 lat. Po tym czasie czeka Cię ponowne tzw. szkolenie okresowe. Niestety i tym razem nie minie Cię egzamin. Taki cykl powtarzać będzie się co każde 5 lat. Ideą okresowych szkoleń jest upewnienie się, że będziesz stale na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami i realiami.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *