Press "Enter" to skip to content

Księgowy – etat czy własna firma?

Zawód księgowego ma dość dobre perspektywy zatrudnienia. Zauważysz to, odwiedzając praktycznie każde przedsiębiorstwo. Pytanie jednak, czy praca etatowego księgowego nie jest dla Ciebie ograniczeniem. Sprawdź, jakie masz alternatywy.

Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Wszędzie tam, gdzie firma potrzebuje księgowego. Ciężko wskazać, który podmiot w obrocie gospodarczym nie miałby dla Ciebie zajęcia. Firmy produkcyjne, sklepy, instytucje kultury, parafie, szkoły, urzędy. Co prawda, sporo z nich ma już swoich księgowych, których nie potrzebuje wymieniać. Musisz śledzić ogłoszenia o naborach i oferty pracy. Jeżeli starasz się o pracę księgowego w instytucjach samorządowych lub rządowych, wiedz, że czekają Cię dodatkowe wymogi. To stanowisko podpada na przykład pod ustawę o pracownikach samorządowych. Podczas konkursu sprawdzana będzie też Twoja wiedza z prawa administracyjnego i zasad funkcjonowania danej jednostki. Oprócz tego możesz zatrudnić się w biurze rachunkowym. Albo założyć własne.

Własne biuro rachunkowe

Wiele przedsiębiorstw woli korzystać z usług biura rachunkowego. Jest to po prostu dla nich tańsze niż utrzymywanie etatowego księgowego. Jeśli masz doświadczenie, certyfikat (patrz artykuł Księgowy – jak zostać?), lokal oraz odrobina kapitału na początek, możesz spróbować własnych sił. Takie rozwiązanie daje Ci większą elastyczność w doborze pracy do wykonania i podmiotów, z którymi współpracujesz. Sam jednak wtedy musisz zadbać o zainteresowanie swoimi usługami oraz opłatami za prowadzenie lokalu.

Wymagania do założenia biura

Żeby móc wieść życie księgowego przedsiębiorcy, musisz wcześniej spełnić kilka wymogów. Nie możesz być osobą karaną za pewne czynności. Oraz musisz mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Z pewnością dyskwalifikuje Cię wyrok za fałszowanie dokumentów, przestępstwa skarbowe, gospodarcze lub przeciwko mieniu. Do tego musisz być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której Twoje biuro rachunkowe prowadzi jedynie księgi przychodów i rozchodów. Ewentualnie służysz pomocą w wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Jakie usługi możesz świadczyć?

W zasadzie bardzo podobne do tych, które dla firmy robi etatowy księgowy. Rozliczasz się wtedy z firmą bezpośrednio za wykazaną w umowie usługę lub zestaw usług. Wykonujesz je samodzielnie lub zlecasz swoim pracownikom. Twoje biuro rachunkowe może dokonywać opisu, analizy lub inwentaryzacji stanu aktywów i pasywów. Prowadzić księgi rachunkowe oraz wykaz zdarzeń księgowych. Masz prawo przechowywać dowody księgowe Twoich klientów. A także inną dokumentację wymienioną w ustawie o rachunkowości. Oprócz tego dla swoich klientów możesz prowadzić sprawozdania finansowe oraz ustalać wyniki finansowe.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *