Press "Enter" to skip to content

Księgowy – jak zostać?

Każde przedsiębiorstwo, fundacja, instytucja lub organizacja ma w jakimś stopniu do czynienia z finansami. Niezależnie, czy robi to w celach komercyjnych, czy non – profit potrzebuje osoby, która będzie prowadziła księgi rachunkowe i obsługiwała bieżące finanse. Kimś takim jest księgowy. Zastanawiasz się, czy aby nie zostać kimś takim? Jeśli sprawnie liczysz i nie boisz się wyzwań, to może być praca dla Ciebie.

Wykształcenie kierunkowe

Z pewnością nie jest to zawód, który można wykonywać bez przygotowania merytorycznego. Jeśli wybierzesz technikum ekonomiczne lub handlowe, będzie to całkiem niezłym początkiem. Podczas 5-letniego cyklu kształcenia poznasz pewne podstawy rachunkowości, zasad ekonomii i obiegu pieniądza w gospodarce. Ale to nie wszystko. Najpewniejszym przygotowaniem do zawodu są studia wyższe. Nie ma w Polsce co prawda stricte kierunkowego wykształcenia na księgowego. Najczęściej wybieranym kierunkiem dla księgowych są finanse i rachunkowość o specjalizacji np. w przedsiębiorstwie. Lecz w zupełności wystarczają dyplomy z kierunków pokrewnych. Jeśli myślisz o pracy księgowego, wybierz ekonomię, ekonometrię lub rachunkowość bankową. Poszczególnie kierunki też mają swoje „księgowe” specjalizacje, o czym zapoznasz się w ofercie kształcenia danej uczelni. Co ciekawe, możesz takie studia ukończyć w ramach II stopnia, nawet jeśli licencjat ukończyłeś na kierunku zupełnie nieekonomicznym. Czekać wtedy Cię będzie nadrabianie różnic programowych i ewentualne egzaminy wstępne. Musisz wiedzieć, że studia te nie należą do łatwych. Nie mając absolutnie żadnego pojęcia na temat finansów i prowadzenia rachunkowości, polegniesz prawdopodobnie już na pierwszym semestrze. Dlatego istotnym przygotowaniem jest właśnie technikum.

Czy studia wyższe są koniecznością?

I tak i nie. By w ogóle móc pracować w tym zawodzie, od biedy wystarczy Ci technikum i ukończona szkoła policealna lub specjalistyczny kurs. Organizują takowe samorządy, urzędy pracy i inne instytucje zajmujące się aktywizacją zasobów ludzkich. Faktem jest, że w tej pracy najistotniejsza jest wiedza, specyficzna zdolność myślenia i liczenia oraz stała znajomość przepisów. Wiele drobnych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych skłonnych księgowemu zapłacić mniej, byłaby skłonna Cię zatrudnić. Jednak duże firmy, samorządy i instytucje, które operują pokaźnymi pieniędzmi, stawiają na ludzi formalnie bardziej kompetentnych. W takich miejscach, bez studiów wyższych, możesz mieć problem z uzyskaniem zatrudnienia.

Certyfikat księgowego

Tuż po studiach możesz rozpocząć regularną pracę jako księgowy w przedsiębiorstwie lub w biurze rachunkowym. Dobrze jest, jeśli praktykę zaczynasz jeszcze podczas nauki. Da Ci to pewien profit, o którym za chwilę. Na tym etapie możesz prowadzić księgi rachunkowe, wyceniać aktywa i pasywa, a także ustalać wyniki finansowe instytucji. Do tego możesz sporządzać sprawozdania finansowe lub takowe badać pod nadzorem biegłego rewidenta. Nieco wyższym szczeblem w karierze jest uzyskanie certyfikatu księgowego. Jest on obwarowany kilkoma wymogami określonymi przez Ministerstwo Finansów. By móc się o niego ubiegać, musisz udokumentować minimum dwuletnią praktykę zawodową w księgowości, wykształcenie przynajmniej średniej oraz pozytywne zdanie specjalnego egzaminu. Ten poddaje próbie Twoją wiedzę na temat rachunkowości, prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych oraz podstaw prawa cywilnego i gospodarczego. Gdy wszystko pójdzie pomyślnie i certyfikat zostanie Ci przyznany, Twoje uprawnienia poszerzają się. Możesz od teraz gromadzić i przechowywać dowody księgowe, prowadzić własne biuro rachunkowe oraz reprezentować interesy podatników, płatników lub inkasentów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *