Press "Enter" to skip to content

Księgowy – jak wygląda praca?

W tym artykule opowiemy Ci, jakie obowiązki ma do spełnienia w ciągu dnia księgowy. Pokażemy Ci, czym różnić się może Twoja praca w zależności od szczebla w hierarchii zawodowej.

Księgowy – podstawowe obowiązki

Przede wszystkim prowadzenie ksiąg rachunkowych. I to niezależnie, czy pracujesz w firmie komercyjnej, fundacji, instytucji państwowej lub pracujesz dla klubu sportowego. Taka księga to po prostu ewidencja wszystkich zdarzeń finansowych, wpłat, wypłat, zakupów i zysków. Przygotowywać będziesz zestawienia finansowe na podstawie tych bieżących obrotów pieniędzy przedsiębiorstwa. Oprócz tego na Twoich barkach spoczywać będzie opracowywanie tzw. danych księgowych. Mówią one o sytuacji majątkowej Twojego pracodawcy. Jesteś w firmie osobą (lub częścią zespołu), której powierza się wszystkie operacje finansowe, ich obsługa i ewidencjonowanie. Zadaniem księgowego jest też rozliczanie się z Urzędem Skarbowym, ZUS, NFZ, wszystkimi współpracującymi podmiotami. Ty jesteś odpowiedzialny za prawidłowe i terminowe przeprowadzenie wypłat dla pracowników.

Niepisane zasady pracy

Jako księgowy otrzymujesz wgląd w bardzo szczegółowe i wrażliwe dane firmy. Nie bez przyczyny to zawód wymagający zaufania. Musisz zdawać sobie sprawę, że stanowisz ze swoim szefem w pewnym sensie jedną drużynę. Twoim zadaniem jest dbanie o sytuację finansową firmy. W pewnym sensie jesteś też kreatorem polityki finansowej. Proponujesz lub wdrażasz pewne rozwiązania. Dostosowujesz sposób rozliczania się z fiskusem na najkorzystniejszych dla firmy warunkach. Szefostwo ceni lojalność. Musisz też pamiętać, że pewien moment w miesiącu jest szczególnie gorący. W okresie miesięcznego rozliczenia podatkowego lub końcu miesiąca niekiedy przyjdzie Ci zostać po godzinach.

Hierarchia zawodowa

Pracując jako księgowy, możesz, w zależności od stażu i kompetencji, być zatrudniony na kilku szczeblach zawodowych:

– młodszy księgowy – prawie na pewno od tego stanowiska będziesz zaczynał. Możesz prowadzić bieżącą weryfikację rachunków i faktur, przygotowywać przelewy i nadzorować obieg dokumentów. Pomagasz przy sporządzaniu raportów i współpracujesz z ewentualnymi audytorami.

– samodzielny księgowy – na tym stanowisku otrzymujesz większą autonomię w działaniu. Dekretujesz i księgujesz dokumenty, prowadzisz ewidencję podatkową, współpracujesz bezpośrednio z US, ZUS, NBP lub GUS. Do tego dokonujesz niezbędnych przelewów i przygotowujesz deklaracje podatkowe.

– główny księgowy – lider działu księgowości w firmie. Nadzorujesz działanie podległych Ci księgowych, reprezentujesz osobiście finanse firmy oraz przeprowadzasz operacje finansowe. Możesz też dokonywać kontroli działań podległych Ci pracowników. Na to stanowisko jednak musisz zapracować sobie stażem, doświadczeniem i zaangażowaniem na rzecz firmy.

Rozwój kompetencji zawodowych

Szef niekoniecznie musi znać się na przepisach gospodarczych i podatkowych. Za to Ty musisz. Prawo niestety w Polsce nie należy do najstabilniejszych, dlatego musisz być stale na bieżąco. Udział w kursach, sympozjach, śledzenie zmian ustaw i ordynacji podatkowych to coś zupełnie oczywistego w Twojej pracy. Do tego bardzo mile widziane przez szefostwo jest umiejętne dobieranie sposobu rozliczania się z fiskusem.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *