Press "Enter" to skip to content

Licencja syndyka – Pracuj jako syndyk

Jeszcze kilkanaście lat temu (dokładniej do 2007 roku) zawód syndyka mogłeś wykonywać bez specjalnych, regulowanych wymagań. Wystarczyło ukończyć studia wyższe prawnicze o specjalizacji prawa gospodarczego, cywilnego, pracy albo finansów. W owym 2007 roku nastąpiła zmiana przepisów, która wprowadziła dodatkowe wymagania do wykonywania zawodu syndyka. Potrzebujesz wyrobić sobie specjalną licencję. Przyznawana jest ona osobom, które spełniają wymagania, o których opowiemy Ci za moment. Takie osoby muszą przystąpić do specjalnego egzaminu, który organizuje regularnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma on miejsce przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku. Co ciekawe, jeśli do 1 stycznia 2016 roku dana osoba miała już licencję syndyka, automatycznie otrzymała też uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego. W myśl zmiany ustawy, która wtedy weszła w życie miano syndyka zostaje jedynie funkcją tego typu doradcy.

Syndyk – Egzamin na syndyka

Składa się on z dwóch części. Pisemna to 100 pytań testowych, a na jego zaliczenie masz również 100 minut. Oprócz tego pisemna część obejmuje 180 minut na wykonanie zadań problemowych. Ustna część z kolei to wymóg odpowiedzenia na 10 wylosowanych pytań. Dotyczyć będą one zagadnień prawnych, ekonomicznych, finansowych oraz z wierzy o zarządzaniu przedsiębiorstwem. Oczywiście nacisk kładziony będzie szczególnie na specyfikę i procedury postępowania upadłościowego i naprawczego.

Syndyk – Wymagania zawodowe

Co, jednak jeśli nie masz jeszcze licencji? Aby przystąpić do egzaminu musisz spełniać wymienione niżej wymagania co do Twojej osoby i wykształcenia. A zatem:

  • musisz być polskim obywatelem lub obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
  • w tym drugim wypadku musisz potrafić posługiwać się językiem polskim, przynajmniej w stopniu umożliwiającym pracę syndyka,
  • musisz posiadać wyższe wykształcenie – najlepiej z zakresu prawa, materii gospodarczej, cywilnej, finansowej albo prawa pracy,
  • musisz móc wykazać się nieposzlakowaną opinią,
  • nie możesz być osobą karaną za absolutnie żadne przestępstwo,
  • musisz mieć zdolność do czynności prawnych oraz korzystać z pełni praw publicznych,
  • nie możesz figurować na liście dłużników lub osób niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Oprócz tego – to ważne – w ciągu poprzedzających dzień egzaminu 15 lat musiałeś mieć minimum 3-letni epizod zarządzania upadłym majątkiem, przedsiębiorstwem lub jego częścią. Nie możesz za to być ani wierzycielem, ani dłużnikiem upadłego, ani żadną jego bliską osobą. Narażałoby to sprawę na konflikt interesów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *